Tırsi Balığı Hem Lezzeti Hem De Fiyatı İle Dikkat Çekiyor

Özellikle Karadeniz’de görülen, Akdeniz, Ege ve Marmara denizlerinde de sıklıkla karşılaşılan ‘Tırsi’ balığı hem lezzeti hem de fiyatı ile dikkat çekiyor. Mangal söndüren olarak bilinen kılçıkları ile birlikte yenilebilen tırsi balığı Düzce’de tezgahları süslüyor. 
 

Türkiye’nin üç tarafında çevrili olan denizlerimizde çıkan balık çeşitleri tezgahlardaki yerini almaya devam ediyor. Karadeniz bölgesinde hamsi tezgahlardan kaybolurken, vatandaşlar diğer balık çeşitlerini tercih etmeye başladı. Düzce’de balıkçılık yapan Hülya Kılıç ise ülke genelinde ki tüm denizlerde sıklıkla karşılaşılan ‘Tırsi’ balığını Düzce’de ki tezgahına koydu. 

 

“Mangal söndüren balık”
Düzcelilerin merak ettiği ‘Tırsi’ balığı hem lezzeti ile hem de fiyatı ile dikkat çekiyor. Tırsi balığı ile ilgili bilgiler veren Balıkçı Kılıç, “ Tırsi deniz balığı olarak biliniyor. İstavrit ile karıştırılan bir balık. İstavritin daha irisi olarak biliyorlar. Tırsi biraz daha ince kılçıkları olan ama kılçıkları da yenebilen bir balık. Çok yağlı bir balık. Izgara veya halk dilinde mangal söndüren balık olarak biliniyor. Bazı balıkçılar ada lüferi diye satıyorlar ama asla Ada lüferi ile alakası yok” ifadelerini kullandı. 

 

“İnsanlar tırsi balığını bilmiyor”
Vatandaşların tırsi balığının lezzetini bilmediğini fakat çok lezzetli bir balık olduğunu dile getiren Balıkçı Kılıç, “ Yani tırsi bakıldığında çok lezzetli bir balık. Kızartması da olur ama çok az yağ konulması gerekir. Genelde fırın veya mangalda daha uygun bir balık çeşidi. Denizlerimizde var. Denizlerimizde olmayan balık çeşidi yok. Ama insanlarımız tırsi balığını çok bilmiyor. Aslında gayet güzel lezzetli bir deniz balığı. Türkiye’nin denizlerinde bu balık çıkıyor. Diğer balıklarla eş değer görülmüyor sanırım ama aslında çok lezzetli bir balık. Mesela istavrit satıyoruz. Kasaların içerisinden tek tük çıkıyor. İnsanlar evlerinde tek tükü yediği zaman diyorlar ki İstavrit’in içerisinden çıkan o balıktan varsa o balıktan alayım çok lezzetliymiş diyorlar” şeklinde konuştu. 

 

“Çinekop gibi fakat farklı bir lezzeti var”
Balık sezonunda hamsiden umduğunu bulamayan vatandaşlara çeşitli balık çeşitleri sunduklarını ve İstavrit’i vatandaşlara alıştırdıklarını belirten Balıklı Hülya Kılıç, “ Vatandaşlar balığı yediği zaman lezzetini fark ediyorlar ve tırsi istiyorlar. Böyle böyle vatandaşları alıştırdık. Şimdi kasayla kiloyla getirip vatandaşlara ulaştırıyoruz. İnsanlar tırsi balığını öğrendi. Her balığın lezzeti farklıdır. Tamam hepsi denizden çıkıyor ama hiçbirinin lezzeti hiç birine benzemiyor. Çinekop çok lezzetli bir balık onun tarzında bir balık ama bu da çok farklı bir lezzet” dedi.

 

“Tavsiye üzerine alıyoruz”
 
Tırsi balığını ilk defa alan balıksever Mahmut İnci ise, “ İlk kez alıyoruz. Arkadaşlar balık konusunda tavsiye ettiler. İlk defa alıyoruz. Deneyeceğiz bakacağız inşallah beğeniriz beğenirsek yine almaya devam ederiz. Balıkçıdan da konu ile ilgili bilgi aldık. Oda bize Çinekop’a benzediğini ondan dolayı bize ikna etti. Balığı tavada ve yağda yapmayı severiz. Bu balığı da o şekilde yapacağız” şeklinde konuştu. 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
11.01.2022
11:18

Hela olsun Düzce halkına ucuz balık yedirmeye çalışıyorsunuz ya Allah razı olsun

Katılıyorum   Katılmıyorum
%45,00
Düzceli
10.01.2022
13:02

10 cümlelik haberi roman gibi yayınlamışsınız ...

Katılıyorum   Katılmıyorum
%60,00
anlamsız sözcükler
10.01.2022
09:11

Haberi yaparken ilk önce kendiniz bir okuyun aynı kelimelerle baştan sona haber . Yuhhh size birde haberciyiz diye geciniyorsunuz.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,11
Duzcenin muhtari


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.