Kahvehane Esnafı: “Her Geçen Gün Batıyoruz”

Kahvehane Esnafı: “Her Geçen Gün Batıyoruz”

Aylar sonra kepenklerini kaldıran kahvehaneci esnafı oyun oynama yasağı nedeniyle tekrar dükkanlarını kapatma noktasına geldi. Düzce’de esnaflık yapan Alper Akçayır, Türkiye genelinde beş meslektaşının intihar ettiğine dikkat çektiği konuşmasında ‘’Artık bunaldık kimse evine ekmek götüremiyor’’ dedi.

 Pandemi döneminde dükkanını kapatmak zorunda kalan kahvehaneci esnafı, yaşamaya devam ettiği ekonomik zorluklara çözüm bulunmasını istiyor. Türkiye genelinde kahvehanecilerin yaşadığı zorluklara dikkat çeken Alper Akçayır, yaşadığı zorluklarla ilgili şunları söyledi; ‘’Hiçbir iş yapamıyoruz zaten gördüğünüz gibi bomboş her yer. Virüs bizi vurdu başka kimseyi vurmadı. Zenginler ve bir takım kişiler kongreler yapıyor. Bizi kimse görmüyor. Biz kahveci esnafı olarak çay ocağına çevirmek istedik buna bile izin verilmiyor. Ruhsat değiştirmemize izin verilmiyor. Her gün ceza yazmak için denetlemeye geliyorlar. Her geçen gün bizi daha çok zora sokuyorlar’’ dedi.

‘’SONUMUZUN NE OLACAĞINI BİLMİYORUZ’’

 Kahvehaneci esnafı Alper Akçayır, yaşadığı zorluklara şu sözlerle sitem etti ‘’Her geçen gün batıyoruz ve sonumuzun ne olacağını bilmiyoruz. Bize bir yol göstersinler artık, iyice sıkıldık, bunaldık. Kimse evine ekmek götüremiyor. Herkes sıkıntıda. Herkesin çocuğu, evi barkı var. Biz televizyonda kongreleri gördükçe, bu kadar insanın ağızında maske yok, yan yana geziyorlar çok rahat bir şekilde. Bizim halimiz ortada. Ben sabah dükkanı açıyorum akşama kadar sattığım 40-50 çay. Bu havada soba yakmak zorundayım. Evime kömür alamıyorum dükkana almak zorundayım ve sobayı yakmak zorundayım müşterim için. Bir çay da olsa bir çay satmak zorundayım evime ekmek götürmek için.’’ dedi.

‘’ODA BAŞKANIMIZIN HİÇBİR ŞEYDEN HABERİ YOK’’

  Esnaf Alper Akçayır, Türkiye genelinde beş kahvehaneci esnafının intihar ettiğini belirttiği konuşmasında , ‘’ Oda başkanımızın hiçbir şeyden haberi yok. Uğraşıyoruz deyip duruyorlar. Neye uğraşıyorlar anlamıyorum. Türkiye genelinde 5 kahveci intihar etmiş. Bunu Oda Başkanına söylediğim zaman bana bağırdı fakat ben cevap veremiyorum. Diyebilecek bir şeyim yok’’ ifadelerine yer verdi

Meslek odalarının esnafın içinde olduğu durumu fırsata çevirdiklerini belirten Akçayır son olarak, ‘’Belediyemiz pandemi döneminde bize bir destek verdi.Bunu fırsata çevirdiler ve bizi gönderdikleri yer dışarıdaki fiyatlara göre pahalı 10 liralık ürün orada 15 lira. Kimse bize yardımcı olmadı. Kahve levhamız her şeyimiz burada ama kira yardımı alamadık, talebimizi reddettiler. Ruhsatımın olmasına ve her şeyimin tam olmasına rağmen reddediliyorum. Türkiye genelinde kahveciler adına çok büyük sıkıntımız var’’ dedi.  


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.