Bozuk yollara atlı çözüm

Düzce’nin Gümüşova ilçesi’ne bağlı Elmacık Köyü’nde bozuk yollardan dolayı arabalarına masraf etmekten bıkan köylüler köy içindeki ulaşımı atla çözdüler.

Düzce’nin Gümüşova İlçesi’ne bağlı Elmacık Köyü’nde köy içinde ki yollar kaldırım taşı ile döşenirken, köyü diğer köylerle ile D-100 karayoluna bağlayan ana yolların bozuk olması vatandaşları çileden çıkardı. Bozuk yollar nedeniyle araçları sık sık arıza yapan vatandaşlar, diğer köylere ulaşmak, meralarda otlayan hayvanlarını almak için atlara binmeye ve gidecekleri yerlere öyle ulaşmaya başladılar.

  Arabalarının yerine ata binerek gideceği yere ulaşan Oğuzhan Emre Keleş ; “Hayvanlarımızı arabayla gidilebilecek yerlere salıyorduk. Ama uzun süredir verilen sözler yerine getirilmediği için Elmacık Köyü terk edilmiş gibi yollarım durumu görüyorsunuz. Toz, toprak içinde yol kenarında ki evler. Arabalarımıza rot, balans yaptırmaktan bıktık. 2 servis aracımız var. Servisle günde 500 kilometre yol yapıyorum. Düzce’nin hiçbir yerinde böyle bir yol yok. Kaymakamlık ve belediye gelip söz veriyor. Kimsenin sözünü tuttuğu yok. Bir yama yaptılar köyün girişine Dünya’da böyle bir yama yok” dedi.

 

  “Ata binmek zorunda kaldık”

  Yine köy içinde ulaşımını atla sağlayan Elmacık köyü sakinlerinden Mustafa Çelik “Atla mecbur kaldığımız için geçiyoruz. Artık hayvanlarımızın peşine araçlarımızla ya da yayan gidemez hale geldik. Yollarımızın halini görüyorsunuz. Çözümü bu yolla bulduk. Atla gidiyoruz artık yapılacak bir şey yok. Sözler verildi, vaatler verildi ama hiçbiri tutulmadı. Yollar araçları bozuyor. Araçlara ön takım yaptırmaktan bıktık. Araçlarımıza binemez hale geldik” dedi.

 

  “Bozuk yollar nedeniyle sıfır arabamı sattım”

  Köy sakinlerinden Fikret Gümüş ise sıfır otomobilini sattığını belirterek; “Ben 32 yaşındayım. Kendimi bildim bileli bu yollara bir çözüm bulamadılar. Gelen bir yama yapıyor, lambur, lumbur iş yapıyorlar. Yapılan yamalar ortada. Hiç yapmasalardı daha iyiydi. Benim sıfır arabam vardı, 1 buçuk yıllık arabam vardı. Arabamı sattım. Çünkü arabam artık sallanmaya başladı” dedi.

Köy sakinlerinin iddialarına göre Gölyaka Kaymakamlığı Köye Hizmet Götürme Birliği tarafından 1 yıl önce köy yollarının bir kısmının asfaltlanacağı bir kısmının ise kaldırım taşı ile kullanılır hale getirileceği söylendi. Ancak yapılan yamalarla durum düzeltilmeye çalışıldı. Düzce’de 18 Temmuz 2019 yaşanan sel felaketinde yağmur yağışı nedeniyle yollar tamamen bozularak kullanılmaz hale geldi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
19.10.2019
14:31

Sehir merkezinde yaşıyorum emin ol buralar daha kötü

Katılıyorum   Katılmıyorum
%41,13
Halil
18.10.2019
12:07

resimde görülen o yolda her hangi bir kötü durum gözükmüyor, yolun iyi kısmında mı poz verdiniz.Sizi bozuk yol görmemişsiniz, cennet te yaşadığınızın farkında değilsiniz, elbette eksikler, kötü yollar vardır, bir gün bütün ilçeleri ve köylerini gezin, fotoğraflayın kendiniz bir karar verin ve hepsini yayınlayın, halka karar versin.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%45,71
yol, su , elektrik yok diyeceksiniz neredeyse


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.