Necmi Köroğlu Kayıt Dışı İstihdamı Anlattı

Necmi Köroğlu Kayıt Dışı İstihdamı Anlattı

Mehmet İbrahimoğlu'nun Hazırlayıp sunduğu Gündem programının bu haftaki konuğu SGK İl Müdürü Necmi Köroğlu oldu.

Sosyal güvenlik haftasında Düzce SGK İl Müdürü Necmi Köroğlu Kurum çalışmalarını ve hafta programını anlattı. Köroğlu İş sağlığı ve güvenliğinin anlamları ve kimlerin bundan yararlanma imkanı olduğunu dile getirdi.Köroğlu insanların hayattaki risklere karşı bir sosyal güvencesi olması lazımdır.Sosyal Güvenlik Kurumunun tarihçesi Osmanlıdaki sadaka taşlarına kadar dayandırıyoruz.Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında demokratik sosyal bir hukuk devletidir.Sosyal Devlet olması açısından anayasada sosyal güvenilk güvence altına alınmıştır.Anayasanın 60.maddesinde derki herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir Devlet bu güvenliği sağlayacak tedbirleri alır ve teşkilatı kurar.Çalışma Bakanlığı kurulmuş ve Bakanlığa bağlı SGK'yı kurulmuş çalışanları prim ödeterek oluşan havuzdan toplana primler emekli ve malul  emekliliği oluşmuştur.

Kayıt dışı istihdamda da bir hizmet akdi  oluşur.

Bir işyerinde çalışanlar SSK'lı,kendi işinde çalışanlar Bağkurlu yeni sistemde 4B'li,Kamu Kurumlarında Çalışanlarda eskiden Emekli Sandığı şimdi 4C'li diyoruz.Bu sistemlere dahil olmayanlar kayıt dışı istihdam oluyor.

Bazı işyerlerinde çalışan belirlenen asgari ücret fazlası maaş alıyor fakat kuruma asgari ücret bildiriliyor bu da kayıt dışı oluyor.İşverenler ve çalışanlar buna çok dikkat etmeli aksi takdirde kişi ve işyeri cezai yaptırmlarla karşılaşabilir.Biz bunları denetliyoruz.Örneğin 100 bin lira prim ödenen bir vatandaşla 50 bin lira prim ödenen bir kişinin emekli aylığı bir olamaz İşte burda fark varsa o da kayıt dışı.Kayıt dışı çalışanlar SGKnın imkanlarından faydalanamaz.dedi.

Köroğlu ayrıca prim  borcu olanları dvaet ederek gerekli kolaylıkları göstereceklerini ayrıca yeni iş kuarcaklara Devletin çok sayıda teşvikleri olduğunu bu konularda da kurumuzudan vatandaşlar bilgi alabirler dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.