Yüksek Hızlı Tren Düzce'den Geçecek Mi?

Yüksek Hızlı Tren Düzce'den Geçecek Mi?

Düzce ile birlikte bölge illerine çağ atlatacak olan Yüksek Hızlı Tren çalışmaları bütün hızıyla devam ederken projenin mimarı Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, proje hakkında bilgiler verdi. İki atom bombası atılan Japonya’nın ve ikinci dünya savaşından büyük tahribat alan Almanya’nın süper güç olmasında tren hatlarının ve Yüksek Hızlı Tren’in katkılarını anlatan Prof. Dr. Şamandar, ekonomi ve sanayide Türkiye’nin lokomotifi konumunda ki Kocaeli, Sakarya, Düzce Bolu hattından geçecek hızlı trenin bölgeye çağ atlatacağını da dile getirdi.

Ekonomide ve teknolojide üst seviyelerde bulunan bütün ülkelerin vazgeçilmezleri arasında yer alan ve taşıdığı yolcu ve sanayiye yaptığı katma değerle ülkelerin değerine değer katan yüksek hızlı tren için Düzce’nin de içinde bulunduğu İstanbul- Ankara YHT hattı inceleme  ve değerlendirme aşamaları devam ediyor. Bu kapsamda Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın yıllar önce yaptığı Adapazarından sonra Mudurnu Beypazarı hattı insanlardan uzak ve maliyetinin yüksek oluşu gözleri Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar ile YHT konusunda uzman Japon bilim adamlarının çizdiği projeye çevrilmesine neden oldu. Prof. Dr. Şamandar ve Japon bilim insanlarının çizdiği projeye göre İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu illerinde sanayi ve yerleşim yerlerinden geçen YHT, Ankara’ya 90 dakika içinde ulaşıyor.

“Sanayi ve insanlar zamandan tasarruf edecek”

İllerden geçmesi öngörülen YHT’nin Türkiye’nin sanayi ve insan yoğunluğunun yüzde 60’nın bulunduğu Doğu Marmara Bölgesi ve batı Karadeniz illeri ile iki büyük metropolü birbirine bağlayan hat olması ayrı önem kazanıyor. Hattın bir diğer özelliği ise Kocaeli, Sakarya gibi sanayi şehirlerinde üretilen ürünlerin Anadolu’ya geçişleri YHT hattı ile dakikalar içinde yapılabilecek olması da projenin katacağı katma değer açısından önem kazanıyor.

Proje en çok Düzce’ye yarayacak

Uzmanlar ise YHT hattının İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Ankara hattının en çok Düzce’ye kazandıracağını dile getirirken, Türkiye’nin gizli kalmış birçok turizm destinasyonunu barındıran Düzce’nin Dünya ya açılmasında yardımcı olacağını ifade ediyorlar. Turizm değerleri dışında birçok milleti kardeşlik duyguları çerçevesinde içinde barındıran Düzce’nin cazibe merkezi haline geleceğini ifade ediyorlar.

Prof. Dr. Şamandar; “Ülke ekonomisi için tek yol”

İstanbul – Ankara YHT hattının hem kolay yapılabilirlik açısından hemde maliyetinin geçmişte hazırlanan hatta göre çok daha az maliyetli oluşu itibarıyla ülke ekonomisine de katma değer katacağını ifade ederek; “Geçmişte yapılan çalışmaya göre ormanlardan geçen hattın içinde tüneller ve viyadükler olduğundan daha maliyetli bir hat düşünülmüştü. Ancak üzerinde çalıştığımız ve daha yapılabilir olan hat ile ülke ekonomimiz kazanacak ve çağ atlayacak. Yapılacak projede tek tren yerine 1 den fazla tren kullanılacak ve her zaman aralığında hatlar sürekli olarak çalışır durumda olacak. Böylece insanlar iki metropol arasını devamlı olarak kullanabilecek” dedi.

İlk hazırlanan hatta tünel ve viyadükler de yer alıyor

Prof. Dr. Şamandar yaptığı açıklamada ayrıca ilk hattın daha maliyetli olduğunu belirterek; “İlk hazırlanan hat orman ve dağlardan geçtiği için içinde tünel ve viyadüklerde yer alan bir hat. Bu nedenle maliyetleri artıyor. Oysa önerdiğimiz İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Ankara YHT hattı daha çok daha az maliyetli bir hat. Mevcut çizilen hattın maliyeti 6 milyar dolar ve 45 yılda kendisini amorti ediyor. Çünkü yerleşim yerlerine uzak ve 3 istasyon var. Haliyle kullanacak insan sayısı 17 milyon kişi yılda.1 buçuk saatte yolculuk mesafesi var. 3 ili kapsadığı içinde 21 milyon nüfusa hitap ediyor” dedi.

“Maliyeti düşük, kısa sürede amorti ve 30 milyon nüfusa hitap ediyor”

Prof. Dr. Ayhan Şamandar, önerdikleri hattın ise maliyetinin düşük, kendisini ise çok daha kısa sürede amorti ettiğini ve Türkiye’nin 30 milyon nüfusuna hitap ettiğini vurgulayarak şunları söyledi; “Önerdiğimiz hat 5 milyar dolar maliyeti olan, 14 yılda kendisini amorti eden bir hat olacak. Ayrıca 6 il 4 ilçeden geçtiği için 30 milyon nüfusa hitap ediyor. Ayrıca günlük 125 bin, yıllık 45 milyon yolcunun kullanacağı bir hat. Ülke ekonomisine ise 400 milyar dolar kazandıracak bir hattı öneriyoruz. Yetkililerimizin de önerimizi dikkate almasını umuyoruz.”

“Sadece Ayşe Keşir yanımızda oldu”

Hem Düzce’ye hem de bölgemize kazandıracak bir hat için Japon bilim adamlarıyla birlikte hattın geçmesini planladıkları noktalarda aylarca çalışmalar yaptıklarını belirten Prof. Dr. Şamandar, ancak ülke ekonomisi için çalışmalar yaparken projenin sahipsiz kaldığını siyasilerin ise bu projeye sahip çıkmadıklarının altını çizdi. Prof. Dr. Ayhan Şamandar, proje için sadece Ayşe Keşir’in Ankara’da bakanlıklar düzeyinde kendilerine yardımcı olduğunu belirterek, Ayşe Keşir dışında hiçbir siyasinin yanlarında olmadığını vurguladı. Belediye başkanı Dr. Faruk Özlü’nün ise bakanlığı döneminde ve belediye başkanlığı seçimlerinde kendilerine söz vermesine karşın projeye uzak baktığını vurgulayan Prof. Dr. Şamandar, önerdikleri projenin ülkeye çok fazla kazancı olacağını ve hem şehir olarak hem de bölge olarak bu projeye sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

Haber: S. AKYOL - H. DURNA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
6.04.2021
12:12

Geçsin bir zahmet

Katılıyorum   Katılmıyorum
%62,50
Fethi
1.04.2021
13:59

2o yıldır hem iktidarda hemde yerelde yönetimde olan Akp ne yazık ki, Düzce'yi ıki metropol arasında köy haline getirdi. Her türlü imka varken bigi beceri ve iş yapmatan aciz yöneticiler yüzünden potansiyeli yüksek olan Düzce avantajlarını kullanamadı. Sorunlara siyaset üstü bakamayan yöneticiler Düzce'nin geleceğine ipotek koydular. Ne gariptir ki; her dönemde aynı isimler seçildi. YHT'nin Düzce'den geçmesi için hep birlikte mücadele edilmesi gerekirken her zaman olduğu gibi sen ben kavgası yaparak zamanı heba ediyoruz. Bu fırsat kaçarsa Düzce'ye yazık olur. Lütfen iktidar mensupları konuyu ciddi olduğunu anlayarak halkın yanında olsunlar

Katılıyorum   Katılmıyorum
%61,90
sevdam düzce
1.04.2021
13:29

SAYIN ŞAMANDAR ZAMANINDA DÜZCE ve ÇEVRE İLLER ÇOK ÇOK FAYDASI OLACAK BİR KONUYU GÜNDEME GETİRDİ KENDİSİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ FAKAT BU SAATTEN SONRA BU İŞTEN ELİNİ AYAĞINI ÇEKMESİ LAZIM ÇÜNKÜ ARTIK ZARAR VERİYOR İKTİDAR DAKİ BÖLGE SİYASİLERİNİN ÖNÜNE GEÇMEYE BAŞLADI KENDİSİDE SİYASİ BİR HAMLE OLARAK BU KONUYU İŞLİYOR BU NEDENLE SİYASİ GELEEK BEKLETİSİ OLANLAR BU İŞİ YAPACAKLAR İSEDE ENGEL OLURLAR BU YÜZDEN ARTIK ARKA PLANDA KALMALI KENDİSİNE SORARLAR İSE BİLGİ AKTARMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Katılıyorum   Katılmıyorum
%59,09
Haydar KONURALP
31.03.2021
12:01

Yüksek Hızlı Tren hattının insan nufusunun yoğun olduğu düzce den geçmesinde yarar olduğu kanısındayım. Emeği geşenlere teşekkür ederim

Katılıyorum   Katılmıyorum
%56,67
cahit demir
28.03.2021
17:28

Bu projenin düzcemize ve ülkemize çok katkısı olacağından dolayı sabırsızla gerçekleşmesini canı gönülden destekliyorum emeği geçen herkese teşekkür ederim

Katılıyorum   Katılmıyorum
%56,52
Mustafa kaim
28.03.2021
11:34

Hocam yalnız değilsin selam

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,61
mg
27.03.2021
23:58

Bakanımızın Duzceye köpek barınağı dışında bı faydası olmaz olmamıştır.Hele tren gibi büyük bir konuda yukarıya zorlamaya teşebbüs gibi bir riski goguslemek şöyle dursun küçük bir riski bile göğüsleyemez.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%46,67
Duzceli
27.03.2021
22:52

Belediye başkanı teknik konu dedi ilgilenmedi ilgilensede zaten biraey yapacak kapasite yok bolu ve siz işin peşini birakmadiniz

Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,39
Düzce
27.03.2021
19:53

Vekil ol moy verelim ne demek teknik mesele şehirden değil de dağdan geçmesinin tek açıklaması rant.. rant ...rant...

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,72
DÜZCELİ
27.03.2021
17:43

Düzceli siyasiler Ayhan hoca kadar oalmadınız ya bir daha kapımıza gelmeyin ..... Vatandaş

Katılıyorum   Katılmıyorum
%55,56
Düzceli Vatandaş
27.03.2021
17:28

Sayın şamandar hocam Düzce’deki siyasiler harekete geçmezse bu proje raflarda kalır sizin verdiğiniz emekler boşa çıkar Düzce’nin ülkenin faydasına olan yatırım heba olur asıl sahip çıkması gereken siyasiler Düzce’yi düşünseler çoktan sahip çıkarlardı Düzce’yi yönetenler Düzce’ye sahip çıkmıyormuş dışarıdaki Düzce’nin halinden ne anlar anlayana

Katılıyorum   Katılmıyorum
%61,54
Halil Karadeniz


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.