Özlü Belediye Binasına Dair Açıklamada Bulundu

Özlü Belediye Binasına Dair Açıklamada Bulundu

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kamuoyunda da sıkça dile getirilen belediye hizmet binasının yıkılması ile ilgili konuya açıklık getirdi. Başkan Özlü, belediye meclisi Haziran ayı toplantısında yaptığı açıklamada, “Konu belediye binası konusu değil, şehri bir üst lige taşıma konusu” dedi.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, belediye binası üzerinden oluşturulan gündem ve söylemlere dair açıklamalarda bulundu.

SÜLEYMANİYE-SELİMİYE KÜLLİYESİ GİBİ OLACAK
Belediye Meclisi Haziran ayı ilk toplantısı öncesinde meclis üyeleri ile bir araya gelen Başkan Özlü, bazı kesimlerin kendisine ‘belediye binası ile neden uğraşıyorsun’ diye sorduklarını paylaştı. Özlü, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;
“Konu belediye binası değil. 2019’da başkan olduktan sonra bu binaya geldim. Dışarıyı gördüm. Karşıda gecekonduvari yapılar var. Yan tarafa bakıyorum, Osmanlı tarzı bir camii var, ama minareleri tenekeden.
Oturduğum binaya bakıyorum modern tarzda bir bina. Burası 10 bin 400 m² bir alan, Düzce’nin göbeği. Düşünebiliyor musunuz? Aynı alanda gecekondu var, klasik tarzda bir yapı var, modern mimaride bir yapı var. Bu 3 ayrı yapı son 50-60 yılda olmuş. Burada ciddi bir çalışma yapacağımızı söyledik.


O günkü Valimiz Cevdet (Atay) Bey’e sordum, mimarlık firması var mı diye? Çağırdı mimar arkadaşı, projemizi düzenledik. Burada kalkmayacak yapı camiidir. Burayı öyle bir düzenleyelim ki küçük bir Süleymaniye, küçük bir Selimiye Külliyesi gibi bir mekan olsun; cami-meydan-çarşı.
Arkadaşlar atalarımız bunu yapmış. Mimarımız çalıştı. Bir hayırsever çıktı minarelerimizin yapımını üstlendi. Burhan Özdemir’den Allah razı olsun. Aynı zamanda caminin halılarını değiştiriyor, klima sistemini değiştiriyoruz. Minarelerin kaplaması bittiğinde o meydanı düzenleyeceğiz.”

ANIT ESER 81 İLDEN GETİRİLECEK TAŞLARLA YAPILACAK
Düzce’nin kalıcı bir eser kazanması için çaba sarf ettiklerine dikkati çeken Başkan Özlü, “Şehrimizde anıt eser diyebileceğimiz eser yok.
Depremlerle hep yıkılmış. Benim bildiğim en eski bina postane binası.Cumhurbaşkanlığı külliyesini yapan firmaya bir mimari proje yaptırdık. Düzce’de anıt eser olabilecek bir eserin projesi tamamlandı. Bunu da stadın olduğu yerde inşa edeceğiz. Taş ve ahşap olacak. Bu binanın taşlarını 81 ilden getireceğiz. Düzce’nin sembol eseri olsun istiyoruz. Orada Konuralp Gazi adına bir anıtımız olacak. Bu toprakları fethedip
biz torunlarına emanet eden insanlara karşı bir vefa borcumuz var. Konuralp Gazi için de mermerden güzel bir anıt inşa ettirdik.
Yapacağımız anıt eserin uygun bir yerinde konumlandıracağız. Konu belediye binası konusu değil, şehri bir üst lige taşıma konusu” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
6.06.2024
22:07

BİZ BÜYÜMEK ŞAHA KALKMAK İSTEMİYORUZ BU KADAR NUFÜSA VE GÖÇE DE GEREK YOK 3.CÜ DÜNYA SAVAŞI KAPIDA SADECE TURİZM VE TARIMA VE SANAYİYE EĞİLİM YAPILMALI BELEDİYE BİNASI YIKILMAMALI BURANIN TEMELİNİ CUMHURBAŞKANIMIZ ATTI BİNAYI YIKMAK İSTEYEN BİNANIN PARASINI DÜZCE HALKINA ÖDEMELİDİR

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,11
STS
4.06.2024
20:46

Kamuda tasarruf tedbirleri herhalde başka bahara kaldı... Olmayan bir şey de değil yapılacak olan şey de, neyse halk olarak tasarrufa devam, biz sizin şan şöhretiniz için azimle çalışmaya devam edeceğiz, yeter ki yapın.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,03
Ekin
4.06.2024
20:25

Parasını biz verdik..Bu binayı yıkarsan sonun eski başkan gibi olur.güç zehirlenmesi yaşamayın..

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,67
Mete


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.