Sadece Gözleriyle Kızını ve Hayatını Anlatan Kitap Yazdı

Sadece Gözleriyle Kızını ve Hayatını Anlatan Kitap Yazdı

Düzce’de 25 yaşındayken ALS hastası olduğu öğrenen ve aradan geçen 13 sene içerisinde yatağa bağımlı hale gelerek gözleri dışında tüm vücut fonksiyonlarını kaybeden Özlem Özalkan (38) özel bir bilgisayar programı yardımıyla gözlerini kullanarak hayatını anlattığı “Bedensiz Hayat” isimli kitap yazdı.

Sarayyeri Mahallesi’nde anne, baba ve 2 kardeşi ile aynı evde yaşayan 1 kız çocuğu annesi Özlem Özalkan 13 yıl önce kolunda yaşadığı kasılmalarla birlikte doktorlara başvurdu. Yapılan incelemelerde Özalkan’ın ALS hastası olduğu tanısı konuldu. 13 yıl içerisinde gözlerini kırmak dışında tüm vücut fonksiyonlarını kaybeden Özlem Özalkan ailesi ve yakınlarıyla oluşturulan harf tablosu ve özel bir bilgisayar programında ki göz kırpmalarına duyarlı dokunmatikler sayesinde iletişim kurmaya başladı. Özalkan bu sayede Afrika’da ki 8 ülkede su kuyusu açtırdı ve en büyük hayali olan 150 sayfalık “Bedensiz Hayat Özlemce” isimli kitabını yazdı. Kitapta yaşadıklarını kısa hikayelerle anlatan Özalkan’ın kitabı satışa sunuldu.

Özlem Özlakan’ın erkek kardeşi Beşir Özalkan ablasının hastalık sürecini anlatarak “Yaklaşık 13 yıl önce ellerinde yaşadığı kasılma nedeniyle hastaneye başvurduk. Hastanede konulan tanı sonrası ALS hastası olduğunu öğrendik. 13 yıldır bu hastalıkla mücadele ediliyor. Tabi ki aynı yerde olmak aynı odada olmak ruhsal açıdan O’nu etkiliyor. Zaman zaman bununla ilgili problemler yaşıyoruz. Ama Özlem gerçekten inançlı bir insan olduğu için bu konuda oldukça dirayetli. Bizlere göre ruhsal olarak daha sağlam” dedi.

KULLANDIĞI BİLGİSAYAR ÜZERİNDEN İLETİŞİM KURUYORLAR

Beşir Özalkan ablasıyla iletişimi sadece harf tablosu ve bilgisayar aracılığı ile kurduklarını ifade ederek “Kullandığı bilgisayar üzerinden bize mesaj atarak iletişim kuruyoruz. Onun dışında hızlı yazamadığı için bir harf tablomuz var. O harf tablosunda harfleri göstererek O’nun göz kırptığı noktada biz o harfi seçiyoruz. Tek tek harfleri seçerek bizlerle isteğini paylaşıyor. Sadece gözleriyle iletişim kurabiliyor” dedi.

HAYATINI VE HAYATINDA İZ BIRAKANLARI YAZDI

Özlem Özalkan’ın yazdığı kitabın içeriğini anlatan kardeşi Beşir Özalkan “Kitabı yazması oldukça uzun sürdü. Çünkü Bilgisayarında kullandığı göz tanıma sistemi ile harflere tek tek dokunarak, harfleri tek tek seçerek yazdı bu kitabı. Yaklaşık 3 yılı buldu. Son zamanda gözleri yorulduğu için kitabı sonlandırmak istedi. Şu anda kitabımız 150 sayfa. Kitapta sabit bir konu yok. Çok hayatından kesitler, anılarını paylaştığı insanlar, O’nda iz bırakanlar, iz bırakan olaylardan oluşan kısa hikayeleri paylaştığı bir kitap yaptı. Kitap 1 hafta önce satışa çıktı. İnternette Özlem Özalkan Bedensiz Hayatalar diye arattığımızda bütün satış olan linkler çıkıyor. Rahatlıkla kitabı alacaklar ulaşabilecekler. Koronavirüs döneminde insanlar interneti daha çok kullandıkları için kitaba daha fazla ilgi oluyor. Özlem’in bunu sadece gözleri ile yazmış olması İnsanlar büyük ilgi uyandırıyor. Şu ana kadar güze yorumlar aldık” dedi.

EN BÜYÜK İKİNCİ HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Özlem Özalkan’ın bir çok hayali olduğunu ancak Afrika’da su kuyusu açtırmanın ardından en büyük ikinci hayali olan kitabını da yazdığını söyleyen kardeş Özalkan “Uzun zamandır hayalini kurup yaptığı bir çok şey var. Kitaptan önce gerçekleştirdiği hayali kendisinin içemediği suyu aynı hisleri paylaşarak Afrika’da ki insanlara 8 ülkede su kuyusu açtırdı. Bunu kendi internet ortamında topladığı yardımlarla yaptı. Kitapta ikinci hayaliydi. Aslında bir çok hayali var. En önemlisini gerçekleştirerek kitabını yazdı. En azından gözleri ile insanların kalbine dokunmayı ve bir iki kelamda olsa insanlara bunu iletmeyi başardı” dedi.

ÖZLEM ÖZALKAN KİTABINI GÖZLERİYLE ANLATTI

Kitabın yazarı Özlem Özalkan ise kitabını kullandığı özel bilgisayar programının yardımıyla gözleriyle anlattı. Özlakan “Bu çalışma iki kısımdan oluşuyor. "Bedensiz Hayat ve Özlem’ce". Kitabi yazmamda ki amaç, insanlara çok küçük silkintilerin büyük bir dertmişçesine yasamalarını göz önüne sermek ve dünyada aşılması pek mümkün olmayan hadiselerin olduğunu göstermek. Kitabimi benim çektiğim sıkıntıların, insanlara ders olması ve her şeyden önce sağlığın en önemli emanet olduğunu göstermekti. Bedensiz Hayat bir oto biyografidir. Bedensiz Hayat' ta hikâyelerimi Kuran-i Kerim ile destekledim. Özlem’ce de şiir ve özlü sözler ile oluşturmak istedim. Kuran-i Kerim de Süleymaniye Vakfı mealini kullandım. Özlem’ce de kendi şiirlerim ve kendi yazdığım özlü sözlerden oluşuyor. İlk basta anneme ve babama beni bu güne getirdikleri için, benim bakımımı üstlendikleri için çok teşekkür ederim. Bana göz ile yazma imkânını sağlayan Barış amcama, gizli kahramanlarım Can Basmacı ve ilk okul arkadaşım Ser Bülent Yaşar’a çok teşekkür ederim. Sonra editörüm Şafak Ergün’e benim hayatimin ilk kitap çalışmasını hayata geçirdiği için çok teşekkür ederim. Kapak resmimi yapan ünlü ressam Sema Peyman'a ve kitabin içindeki resimleri yapan Ümit Süslüye teşekkür ederim. Ayrıca  Süleymaniye Vakfı meal çalışmasının benim kitabımda yayınlama izin verdikleri için çok minnettarım” dedi. (duzcesonhaber)


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.