Türkiye’nin Tek Kadın İGM Başkanı Çiğdem Günal

Türkiye’nin Tek Kadın İGM Başkanı Çiğdem Günal

Türkiye’nin tek kadın İl Genel Meclis Başkanı Çiğdem Günal, Düzce TV ekranlarında yayınlanan Mehmet İbrahimoğlu ile Gündem programının konuğu oldu. 1 Nisan’da gerçekleştirilecek olan İl Genel Meclisi Başkanlığına yeniden aday olan Günal, görevde bulunduğu süreçteki çalışmalarını tek tek anlattı.

İl Özel İdaresi'nde görevli personellerin dinamik ve tecrübeli olduklarına dikkat çeken İl Genel Meclis Başkanı Çiğdem Günal, görevde bulunduğu süreçteki çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Düzce İl İdaresine ait Gürcü Asar köyü Değirmen üstü mevkiinde bulunan Taş Ocağı faaliyetleri ile ilgili bilgiler paylaşan İGM Başkanı Günal, “Bizim aslında geçen sene yaptığımız asfalt 150 km, yani 140 km’yi geçti. Bu selden sonra gelen bütçeyle birlikte Akçakoca, Cumayeri ağırlıklı olmak üzere yaptığımız bir asfalt programı. Bunda en büyük emeği geçen İl özel idare de şöyle çalıştırmıyoruz memur zihniyeti yok. Bir taş ocağımız vardı kiralıyorduk. Dedik ki taş ocağını biz işletelim. Şimdi asfalt yaparken sadece bütünü dışardan mecburen alıyoruz. Onun dışında tüm işlemler İl Özel İdaresinin kendi bünyesinde yapılıyor. Altına serilecek olan pmt’sinden tutun öncesinde yapılacak bakımda kullanılan alt malzemesinden tutun asfaltta kullanılacak taşıyla ilgili tüm hizmetleri il özel idaresi kendi bünyesinde yapıyor. Karıştırmasından sermesine taşımasından nakliyesine silindirinden çizme çalışmasına kadar her şeyi İl Özel İdaresi yapıyor. Ben size geçen seneyle ilgili bilgi vereyim Çanakkale 1 km yolu 550 TL’ye sıcak asfalt yapıyordu ihaleye çıkmışlardı, biz 300 TL’ye 1 km sıcak asfalt yapıyorduk. Bunun nedeni bizim öz kaynaklarımız ya da özel idarenin alt yapısını kullanarak daha ucuza mal ediyorduk.

“Bir yılda hem amorti ettik hem kara geçtik”

Biz taşocağını alma kararını meclis üyesi arkadaşlarımızla paylaştık tabii ki bunların da meclisten geçmesi gerekiyor. Çünkü bununla ilgili bir ödeneğin yapılması gerekiyor. Taşocağı bizimdi ama üzerindeki şantiye kırım makinaları vesaire bir bedel ödedik. Bu bedeli de küçük bir anlatayım. Küçük bir meblağsı sayın Bakanımız Murat Kurum geldiğinde belediyelerle toplantı yapıldı. Her belediye kamyon vesaire bir şey istedi. En son kültür merkezinden çıkarken sayın Bakanım herkese bir şey verdiniz il özel idareye bir şey vermiyorsunuz, bizimde o zaman seyyar konkasör isteyelim taş kırmaya makina var onu isteyelim dedik. Maliyeti de 2 milyon. Bu bilgilerle Bakana dedim ki sayın Bakanım talebimiz var il özel idaresi çöp kamyonu vesaire verdiniz diğer ilçelere bize hiçbir şey vermediniz dedim. Ne istediğimizi sordu kırım makinası istiyoruz dedim. Sonra dedi ki seni birisi yönlendirmiş gibi konuştun dedi. Sonra dedim ki Bakanım bütün asfaltı her şeyi biz yapıyoruz sadece alta kullanılacak pmt’yi yapacak aracımız yok. Bunun da maliyeti 2 Milyon, o zaman 1 milyon daha ekliyoruz içine 5 milyondan 6 milyona çıkardı desteği oradan gelen para ve il özel idaresinin bütçesinden gelen parayla 2 buçuk milyona biz taşocağını aldık. Ama taşocağının bu sene yapmış olduğu alt yapı malzemesi kırım malzemesi 3 Milyon 600. Yani biz bir yılda hem amorti ettik hem kara geçtik İl Özel İdaresi olarak” şeklinde konuştu.

‘Düzcemize hizmet etmek için çalışıyoruz’

‘Düzcemize hizmet etmek için çalışıyoruz’ ifadesinde bulunan Çiğdem Günal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim kendi öz kaynağımızda yapabildiğimiz bir şey yok. Gelenler anca kafa kafaya yetiyor fakat dediğimiz gibi gelen bütçeyi hem meclis üyelerimiz hem muhtarlarımız hem de teşkilatla istişare yaparak en iyi şekilde Düzcemize hizmet etmek için paylaştırıyoruz. İlçelerimize zaten direkt kendi ilçelerimize geliyor bütçe. KÖYDES’ten mesela örnek veriyorum genelde KÖYDES projeleriyle köylerimize götürme birliklerinin altyapı ve üst yapıda kullanılmak üzere Cumhurbaşkanlığı bünyesinde aktarılan paralar var. Bu paralarla daha çok köy sayısını nüfusu vesaireye göre dağılım yapılıyor. Ona göre de ihtiyacı olan köylerin ihtiyaçları en kısa zamanda giderilmeye çalışılıyor.” 

“Personelimiz çok deneyimli ve tecrübeli”

Son olarak İl Özel İdaresi bünyesinde görev yapan personellerin deneyim ve tecrübeye sahip olduğunun altını çizen Günal, “İyi bir çalışma yaptı ekiplerimiz bu sene genel sekreterimizin başkanlığında karın çok fazla yağdığı dönem hafta sonuna denk gelmişti ve sokağa çıkma yasağı vardı bu süreçte şöyle planladık zaten sokağa çıkma yasağı olmadığı için cumartesi akşamı çok fazla yağış vardı, Pazar sabah duracağı için Pazar sabah çalışmaları yapmak için ama şöyle bir şey var ekibimiz 7/24 hazır. Acil durum için hazır bekleyen 112‘nin arandığı ya da SEDAŞ’ın gitmesi gerektiği bu tür yerlere açılmasıyla ilgili bir ekip çalışmamız vardı yağış durduktan sonra komple yanılmıyorsam ikinci günü Düzce’de tüm yollar açılmıştı. Yine en son geçen hafta yağan karda 29 köy yolumuz kapalıydı orada da ertesi gün itibariyle yolların hepsi açıldı. Ekip ve çalışma araçlarımız bu konuda iyi.

Bu işlerde zorluk tabii ki var. Sağ tarafımız kaya sol tarafımız uçurum. Personelimiz çok deneyimli ve tecrübeli. Bölgeye çok hakimler, iyi biliyorlar. Araçlarımız herhangi bir kaza atlatmadan, personelimizde bir sıkıntı olmadan bu seneki kar mücadelemizi güzel atlattık” dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
31.03.2021
23:09

düzcenin sorunlarına çözüm bulun ne projeler üretin çevre illere gidin onlar nasıl yatırm yapıyor bunları araştırın her ay meclis toplantılarında parmak kaldır indirle maaş alıp yan gelip yatanlar meclisi

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00
düzce siyaseti


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.