Kan Bağışı Noktalarına 'Ramazan Mesaisi'

Kan Bağışı Noktalarına 'Ramazan Mesaisi'

Türk Kızılayı Düzce Şubesi, ramazanda ortaya çıkan kan ihtiyacını karşılamak için kan bağışı noktalarını bir ay boyunca 00.00'a kadar açık tutacak.

Türkiye genelinde kan ihtiyacını karşılayan Türk Kızılayı, ramazanda kan stoklarını yeterli seviyede tutabilmek amacıyla vatandaşların bağış noktalarına iftar sonrasında gelmelerini bekliyor.

Türk Kızılayı Düzce Şube Başkanı Av. Halil Aydın, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, pandemi döneminin de etkisiyle stoklarda yaşanan azalmanın Ramazan Ayı’yla birlikte kritik seviyelere ulaşmaması için şehrin belirli noktalarında Ramazan Ayı boyunca kan alımı yapılacağının altını çizdi.

Aydın, Ramazan’da da kan ihtiyacının aynı oranda devam ettiğine dikkati çekerek, “Günlük ihtiyacımız her dönem olduğu gibi devam ediyor. Şu anda günlük ihtiyacı karşılayacak seviyede bir problem görünmüyor. Ancak her dönem Ramazan Ayı’nda genelde kan bağışlarında bir azalma olur ve stoklarda bunu telafi etmek suretiyle bunu yürütmeye çalışırız. Pandemi sürecinden dolayı kan stoklarımız çok iyi durumda değil. O yüzden günlük kan bağışlarının günlük ihtiyacı karşılayacak seviye olmasını ümit ediyoruz sıkıntı yaşamamak adına. O yüzden biz vatandaşlarımızı özellikle Ramazan Ayı içerisinde de kan bağışı yapmaya davet ediyoruz.

Aynı zamanda kan bağışı yapabilmek için sokak kısıtlamalarının olduğu dönem ancak kan bağışı yapmak isteyenler bu kısıtlamalara tabii olmaksızın diledikleri zaman randevu alarak gelip burada kan bağışında bulunabiliyorlar. Özellikle hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu dönemde randevu alarak vatandaşlarımız geliyor. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz ve bunun devamını istiyoruz. Bu noktada vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya ve kan bağışı yapmaya davet ediyoruz.

Kanın insandan başka kaynağı yok. Tek kaynağı insan. Kan vererek bir can bağışlıyorsunuz. Bu sebeple insanlarımızın daha duyarlı olmalarını arzuluyoruz. Başka türlü kaynağın olmaması sebebiyle de biz özellikle Ramazan Ayı içerisinde de bu duyarlılığın artarak devam etmesini arzuluyoruz” şeklinde konuştu.  

  Ayrıca Ramazan Ay boyunca gezici araçlar ve sabit noktalarda kent merkezi ve ilçelerde de kan alımının yapılacağı belirtildi.

Haber: H. DURNA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.