Doktorlara Yardımcı Olan Hastanın Kendisidir

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, vatandaşların sağlık okur yazarlığını geliştirmesi gerektiğini belirterek bu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Yılmaz, “ Sağlık okur yazarlığı hastaların kendi vücutlarında olup biteni doktora en doğru şekilde anlatması gereken bir durumdur” ifadelerini kullandı. 


Sağlık alanında her geçen gün gelişen Düzce’de, sağlık okur yazarlığında da ciddi oranda artış olduğu gözlemlenmeye başladı. Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’da, Sağlık Okur yazarlığını ne anlama geldiğini açıklayarak, vatandaşlara sağlık okur yazarlığı konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Dr. Yılmaz, “ Sağlık okur yazarlığı kendi hastalıklarımız ile ilgili yapabileceğimiz bir çok şeyi bilebilmek aslında. Bu aslında biraz genel kültür ile alakalı bir durum. Bir yerimiz ağrıdığında bir sıkıntımız olduğunda nereye gideyim diye sorarız. Burada herkesin kendisinin doktoru olması gibi bir durum bu. Biz hekimler vatandaşlar geldiği zaman derdini sağlıklı bir şekilde anlattığı zaman bizim kafamızda yüzde 70-80 belki 90 kafamızda bir hastalık öngörüsü oluşuyor. Eğer derdini iyi anlatabilirse tabiki. Ama hasta gelip sen doktorsun gel benim derdimi bul dediği zaman biz onlara soru sormaya başlıyoruz. Bu sefer ne çok soru sordu diyorlar. Ben idarecilikten önce hasta baktım. Bazen öyle gelir ki anlatırken dersiniz ki bu kişinin hastalığı bu dersiniz. Ona yönelik tetkik istersiniz. Belki 5 dakika içerisinde tanısını koymuş olursunuz. Aslında doktorlara yardımcı olan hastanın kendisidir. Eskilerden beri olanı anlatırlar 3-4 ay önceki olay bize ışık tutmuyor. O anda ne oldu nasıl oldu. Çok hızlı bir şekilde anlatabilmek çok önemlidir. Her hastalıkta farklı bir değişiklik olabilir. Nörolojik olaylarda farklı, göğüs hastalıkları ayrı, dahiliye ayrı, genel cerrah ayrı. Her yerim ağrıyor diye geldiğinde ne olacağını bilemeyiz. Ateşim var dediğinizde bir çok hastalıkta ateş çıkabilir. Kalp krizinde, felç geçirdiğinizde bile ateşlenme olabilir. Önemli olan bize ateşten ziyade başka diğer semptomlar nelerdir. Bunları bize hastaların anlatması lazım.  Sağlık okur yazarlığı aslında bundan kaynaklanıyor” dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.