Genç Mühendislerin Gurur Veren Hikayesi

Genç Mühendislerin Gurur Veren Hikayesi

Üniversiteden mezun olduktan kısa bir süre sonra 2 ortak şeklinde ailelerinden aldıkları küçük destek ile başladıkları elektrikli motosiklet ve bisiklet üretiminde dünya markası olmayı başaran mühendislerin hikayesi gurur veriyor. Günlük 10 adet üretimden 45 ülkeye ihracat yapabilir hale gelen ve 2’si Türkiye, 1’i ise Çin’de olmak üzere 3 fabrika sahibi olan gençler ülke genelinde 150 bayi ile hizmet veriyor.

  2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden mezun olan Fatih Bayraktar ve Mustafa İnci isimli mühendis 2 genç, Antalya’da kurdukları perakende dükkanında Çin’den ithal ettikleri 128 motosiklet ile başarı hikayelerine ilk adımı attılar. 2013 yılında ise Düzce Küçük Sanayi Sitesi bölgesinde 750 metrekarelik bir atölyede imalata başlayan mühendisler, 2015 yılında kurdukları dev tesiste üretim faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam etti.

  

  İlk zamanlarda günlük motosiklet ve bisiklet üretim adetleri yaklaşık 10 olan firma sahipleri, kurdukları 'Volta Motor' ile bugün 400’ün üzerinde personel ile yaklaşık 45 ülkeye ihracat yapar duruma geldi. 2’si Türkiye, 1’i ise Çin’de olmak üzere kurdukları 3 fabrikada günlük 1200 civarında yerli elektrikli motosiklet ve bisiklet üretimi yapan firma, elektrikli araçlar arasında Dünya devleri arasına girmeyi başardı. Montaj, satış ve dağıtımı ile bu şekilde entegre bir tesis örneğini olmadığını belirten fabrika sahiplerinden Mustafa İnci, 30’un üzerinde fabrika satış mağazası, 150 civarı bayi ve yaklaşık 400 servis ile birlikte iç pazarda hizmetlerini sürdürdüklerini aktardı. 3 tesiste elektrikli araçların her sınıfını projelendirip, tasarlayıp üretebilir ve tüm dünyaya dağıtabilir hale geldiklerini ifade eden İnci, sektörde ihracatta lider olan Çin ile rekabet edebilecek durumda olduklarını da kaydetti.

  

  Perakende dükkânda ithal ettiğimiz motosiklet ile bu işe başladık

  2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden mezun olduklarını ve 2 ortak şeklinde bu işe başladıklarını anlatan Mustafa İnci, “Mezuniyetimizden sonra ilk etapta bizim amacımız kendi işimizi yapıp, bir şeyler katmak, bu memlekette imalat olsun, bir yenilik olsun diyerek yola çıktık. Mezun olur olmaz hemen tabi imalat veya üretime başlamak çok kolay değildi. Biraz ticareti ile başladık. Antalya’da perakende bir dükkân kurup, Çin’den motosiklet ithal ederek 128 motosiklet ile ilk olarak bu işe başladık. Yaklaşık 2 sene boyunca bu işi öğrenme aşamamız oldu. Bu işle uğraştıktan sonra yavaş yavaş ne yapmamız gerektiğini öğrenmeye başladık. O süreçte hem Türkiye hem Dünya’da elektrikli araçlar kategorisi daha çok yeniydi. Motosiklet ve bisiklet ile yeni başlamıştı, otomobiller çok fazla konuşulmuyordu. Piyasa şartları gelişmeye başladıkça yaklaşık 2013-2015 yıllarında Düzce’de Küçük Sanayi Sitesinin yanında yaklaşık 750 metrekarelik bir yerde imalata başladık. İşler büyümeye devam etti ve 2015’te şu anda bulunduğumuz tesiste üretim yapmaya başladık” dedi.

  

   400’ün üzerinde personel ile 45 ülkeye ihracat

  Mevcutta 400’ün üzerinde personel ile yaklaşık 45 ülkeye ihracat yapabilir duruma geldiklerini ifade eden firma sahibi Mustafa İnci, “İlk zamanlarda yaptığımız üretim adedi günde yaklaşık 10 motosiklet, bisiklet civarındaydı. Daha sonrasında adetler yükselmeye başladı, pazarda oturdu tabii ki. 2015 yılında bulunduğumuz tesise geldik ve ilk etapta 1-2-3’üncü faz şeklinde inşaatlara başlayarak hem imalat kapasitemizi hem de üretim, montaj kapasitemizi artırdık. Mevcutta 400’ün üzerinde personelimiz ile yaklaşık 45 ülkeye ihracat yapar duruma geldik. Şu an Türkiye’de; şase üretimi ile ara mamul üretimi ve ayrıca montaj, satış ve dağıtımıyla bu şekilde entegre bir tesis örneği yok. Buraya malzemeler sıfırdan boru-profil-yassı metal olarak sıfırdan giriyor ve motosiklet, bisiklet olarak banttan çıkıyor. Şu an Düzce tesisimiz dışında 1 adet Gebze’de ihracat için çalıştırdığımız bir tesisimiz ve ayrıca da Çin’de bir fabrika yatırımımız var. Çin’de ki fabrika yatırımımızın amacı özellikle Afrika, Orta Asya ve Uzak Doğu pazarlarında büyümek. Düzce fabrikamız 32 bin metrekare açık, 15 bin metrekare kapalı alana sahip. Büyümelerimizde devam ediyor. Bu tesis ağırlıkla iç pazara çalışıyor. Sektörün cari açığını hızla kapatmak için ithal ikame parçalar da üretiyor. 3 tesisimiz toplamda 71 bin m2 açık alan 27 bin 250 m2 kapalı alana sahip” diye konuştu.

  

  150 bayi, 400 servis ile hizmet ağı

  150 civarı bayi ve 400 servis ile iç pazarda hizmet verdiklerini ve kendilerine gelen proje taleplerini değerlendirerek ürün, araç tasarımı haline getirerek müşterilerine sunduklarını söyleyen İnci, “İç pazarda bayilerimiz var, şu anda 30’un üzerinde fabrika satış mağazası, bize bağlı bayimiz var. Onun dışında 150 civarı bayimiz var ve yaklaşık 400 civarı servisimizde iç pazarda hizmet veriyoruz. Proje usulü işler yapıyoruz, ticari müşterilerimiz çok. Şu anda Türkiye’de elektrikli araçlar konusunda; 2 tekerlekli, 3 tekerlekli veya 4 tekerlekli olsun herhangi bir proje talebi olduğunda bu proje talepleri genel olarak bize geliyor ve biz bunları değerlendiriyoruz. Büyük bir Ar-Ge ekibimiz var. Ülkemizde yetişmiş kaliteli mühendis arkadaşlar ile proje haline getiriyoruz, ürün ve araç tasarımı yapıyoruz. Ticari müşterilerimize, ticari kullanımları için bunları sunuyoruz. Sadece elektrikli araçlarda değiliz. Yaklaşık 2-3 sene önce benzinli araçlara da başladık. Özellikle paket servislerde kullanılan motosikletler, onun dışında özellikle ehliyetlerin B sınıfında dönmesinden sonra 50 cc motosiklet sınıflarında da yüklü miktarda üretimlerimiz devam etmekte” şeklinde konuştu.

  Günlük bin 200 civarı üretim kapasitesi

  Elektrikli araçların her sınıfında çok büyük bir gelecek olduğunu aktaran Mustafa İnci, “Mevcutta günlük bin ile bin 200 civarı üretim kapasitemiz var. Bu modelden modele göre değişiyor. İşin hem teknik hem de ticari tarafındayız, her ikisini birden paralel bir şekilde götürmeye çalışıyoruz. Dünyada bizim grubumuzda ihracatta lider Çin. İç pazarında sıradan fabrikalar 2 milyon adetlerde üretim yapıyor. Bununla ihracatta rekabet etmek çok zor ama biz bunu yüklü miktarda başardık. İhracata başladığımızda sektörün toplam ihracatı 50 bin dolara kadar düşmüştü. Sektör oyuncuları Çin ile rekabetin imkânsız olduğunu düşünüyordu. Sektörde herkesin birer birer ihracat pazarından çıktığını söylüyordu. Böyle bir ortamda kolları sıvayıp büyük zorluklarla uğraşıp ihracata başladık. Şimdi öncülük ettiğimiz ihracat pazarının 100 Milyon dolara yakın bir hacme yaklaşması gurur veriyor. İhracatta fiyatlar, ürün kalitesi olsun Çin ile rekabet edebilecek hale getirdik. Dünya’da genel olarak elektrikli araçların her sınıfında çok büyük bir gelecek var. Avrupa’da dağıtım sektöründe yapılan proje ve bu tarz araçlar bunu çok net bir şekilde gösteriyor. Türkiye’de de çok büyüyen bir pazar var. Pazarın bir araç talebi var. Pandemiden sonra bu daha da fazla arttı” ifadelerini kullandı.

  

  Elektrikli araçları üretip tüm dünyaya dağıtabilir haldeyiz

  İşe başlarken ailelerinden aldıkları manevi desteğin öneminden bahseden ve şu anda elektrikli araçların her sınıfını üreterek tüm dünyaya dağıtabilir hale geldiklerini sözlerine ekleyen İnci, “Biz bu işe başlarken ailelerimizin desteği çok önemliydi. Maddi desteğin yanında manevi destek var. Biz maddiden öte de her anlamda manevi destekte aldık, yapabilirsiniz desteğini aldık. Bu bize çok önemli bir yol oldu. Onun dışında maddi olarak aldığımız destek var, tabi maddi olmadan bu işin yapılması mümkün değil. Yani şu an mevcut otomobil fiyatlarını göz önünde bulundurursak birer orta sınıf araç parası almıştık zamanında. Ondan sonra da herhangi bir destek almadan bir şekilde kendi yağımızda kavrularak bu işi devam ettirdik. İyi bir noktaya geldik, şu an 3 tesiste elektrikli araçların her sınıfında projelendirip, tasarlayıp üretebilir ve tüm dünyaya dağıtabilir haldeyiz.” dedi. (İHA)


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
1.03.2024
11:10

[email protected] e-posta adresidir

Katılıyorum   Katılmıyorum
%69,17
Sancar Aytan
1.03.2024
10:57

Benim de bir projem var çok iyi olduğuna inanıyorum paylaşmak isterim

Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,78
Sancar Aytan
4.11.2021
04:56

Motorları kaliteli fakat servis acısından 5 para etmez berbat servisleri 0 ilgi

Katılıyorum   Katılmıyorum
%55,00
Volta
14.03.2021
20:48

Mukemmel

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,42
İbrahim taraf
11.03.2021
15:55

volta vt1 elektrikli scooter aldım, kullanıyorum. Ancak yolda çok sarsıyor ve titreşimden dolayı bazı vidaları düştü. sık sık kontrol etmelisiniz. Bunlar için çözüm üretirseniz daha güzel bir ürün olacaktır.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,79
Ali Güner
8.03.2021
09:57

Müşteri memnuniyetinin sıfır olduğu yerde başarı söz konusu olamaz.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%46,73
Rıdvan Gülden
7.03.2021
21:29

İzmir ödemiş ikamet etmekteyim bayilik için çalışmak isterim tebrik ederim böyle bir üretim yaptıgınız için 05354392561

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,69
Uğur
7.03.2021
19:15

Marka isminiz bursa/ karacabey den yazıyorum yakın bayiniz varmı

Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,73
TUNCAY YILMAZ
7.03.2021
11:33

Tebrik ederim

Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,23
Alparslan Yaşar
6.03.2021
16:57

Vsm bisikletinizi kullanıyorum,çok memnunum,ancak güç olarak bir tık daha artırılırsa süper olur.yerli malı olması beni cezbetmişti zaten.allah yolunuzu bahtınızı açık eylesin.başarılarınız daim olsun

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,67
Nazmi ENVER kaba
6.03.2021
10:29

Basarılarınızın devamını dilerim

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,45
Metın usta
6.03.2021
10:26

Hayırlı calısmalar Bayilik verıyormusunuz

Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,44
Metın usta
6.03.2021
07:33

Türkiye için bir başarı sınız

Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,04
Kadir güc
6.03.2021
01:27

Masallah Allah yar ve yardimciniz olsun.. Duzcemizde 400 personele ekmek verdiginiz icin ayrica tesekkur ederim

Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,37
Ahmet
5.03.2021
21:51

Merhaba geçen yaz elektrikli volta motor aldım. 20 sefer kullanmadan ön ve arka tekerlerin havası indi. İkişer sefer yaptırmama rağmen çözüm bulamadım. Lastiklerin ikisine de şamirel taktırdım. Onlardan biri yine patladı. Fabrikayı aradım hiç ilgilenen olmadı.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%68,58
Serkan Kaymak
5.03.2021
20:11

siyah olan bisikletsen aldım ve bunda bir hata olduğunu gördüm hata ise arkadaki amatisörde ne diye sorarsanız maşaya basan bölüm onun biraz daha önde olması gerekir nedeni ise amatisör yaylanmıyor bükülüyor bunu pek kalaya almazlar ama sorun bence ben size mersin’den yazıyorum ben yat döşeme işi yapıyorum

Katılıyorum   Katılmıyorum
%70,81
süleyman cetin
5.03.2021
10:32

Allah razı olsun memleketimin güzel insanları üretime devam işiniz gücünüz ras gelsin Allah emanet olun

Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,39
Ebubekir Göroglu
5.03.2021
07:49

Çok değerli ve kiymetli bir iş yapıyor genç mühendisler. Tebrik ediyorum başarılarınızın devamı nı diliyorum.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,04
Mustafa Yıldız
4.03.2021
23:28

Sizler bizim gurur kaynağı mısınız tebrik ediyorum uzayan kol bizden olsun

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,89
Emre can
4.03.2021
22:13

Süper bunlar ama ben alamadım parasızlıktan

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,66
Şaban akkoç
4.03.2021
20:26

Tebrikler

Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,19
[email protected]
4.03.2021
09:08

Tebrikler Düzceli hemsehrilerim Almany da cok büyük talep var elektirikli bisikletlere

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,99
Hakan Yildirim
4.03.2021
00:18

Allah yollarını açık etsin gururduyoruz sizinle

Katılıyorum   Katılmıyorum
%54,64
Ferhat
4.03.2021
00:10

Bana üç tekerlekli bir motor verirmisiniz ödemesi ileriye dönük olmak şartıyla

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,83
Ömer partal
3.03.2021
23:06

Kaç kez CV gönderdim. 1 kez geri dönüş yapılmadı.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,96
HB
3.03.2021
22:31

Helal olsun gercekten gurur verici

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00
Duyugu met
3.03.2021
21:47

Allah razı olsun.Başarılarınız daim olsun.Ülkemize büyük hizmet cep telefonu işine de yerli firmalardan giren olsa iyi olacak.Bir de yerli firmaları tanıtalım.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,73
Arif ertan
3.03.2021
19:59

Ülkemiz ve Duzcemiz adına onur duylacak bir gelişme.Emegi geçenlere Rabbim yardım etsin.Bizde dua ve teşekkür ederiz...

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,58
egf81
3.03.2021
19:27

Gurur duyulak bir başarı başarı larınızın devamını diliyorum allah işinizi rast getirsin ülkeye ististam bu olsa gerek saygılarımla hep birlikte türkyeeee

Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,60
Turgut ince
3.03.2021
19:14

sermayesiz hiç birşey olmuyor. ülkede nice gençler var ,neler başaracaklar paraları olsa . tebrikler.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%41,95
bir kişi
3.03.2021
18:38

Başarınızı tebrik ediyorum. Gençlere örnek sınız. Ben bır yıl önce

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,65
Selma ozden
3.03.2021
17:39

Aferin size. Tebrikler.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,92
Hsn
3.03.2021
16:41

Maşallah

Katılıyorum   Katılmıyorum
%40,99
Oğuz


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.