Konuralp Pirinci Üreticisine Destek

Konuralp Pirinci Üreticisine Destek

“Konuralp Pirinci Üretim Geliştirme Kompleksi Projesi” ile Düzce,Sakarya ve Bolu'da binlerce dekar alanda pirinç üreticilerinin yaşadığı başta kurutma ve işleme olmak üzere bir çok soruna çözüm getirilmesi amaçlanıyor.Toplam yatırım değeri 12 milyon 493 bin 458 TL olan kompleks için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 9 milyon 169 bin 458 TL destek alınacak. 3 milyon 324 bin TL ödenek ise Düzce İl Özel İdaresi tarafından finanse edilecek. 

Düzce İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kabul görülen “Konuralp Pirinci Üretim Geliştirme Kompleksi Projesi” Konuralp Pirincinin Marka değerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. 

Düzce ilinde tarımsal kalkınmada avantajlı bir ürün olan, coğrafi işaret tescili bulunan, üretimi uzun yıllara dayanan ve yerel bir marka olan Konuralp Pirincinin üretim ve pazarlama potansiyelinin geliştirilmesinde engel teşkil eden sorunlar proje ile nihai çözüme kavuşacak.


Her yıl çeltik hasadında çiftçilerin büyük sıkıntı çektiği kurutma ve işleme sorunları artık Düzce İl Özel İdaresi tarafından kurulacak olan tesisle son bulacak. Çeltik hasadı ile birlikte çiftçiler bu güne kadar ürettikleri ürünleri 300 km uzaklıktaki kurutma tesislerine götürmek zorunda kalmayacaklar. Ve nakliye işleminin getirdiği ek maliyetten kurtulacaklar. Proje ile çiftçilerin üretimde karşılaştığı girdi maliyetleri düşürülerek yüksek gelir elde etmeleri, geleneksel tarımsal üretim anlayışından modern üretim tekniklerine geçilmesi, teknolojik alt yapının oluşturulması, doğru girdilerin kullanılması, tarımsal verimliliğin artırılması ve çiftçi örgütlenmesinin geliştirilmesi hedeflenmiş, kurulacak olan işleme tesisi ile pazarlama ağı sayesinde dezavantajı grupların gelir düzeyinin artırılması hedeflenmiştir. Çeltik üretimindeki kronik sorunların çözümlenerek ekim alanlarının genişletilmesi ve özellikle gençlere yönelik projede teşvikler verilerek tarımsal istihdamın artması sağlanacaktır. 
Toplam yatırım değeri 12 milyon 493bin 458,00 TL olan Konuralp Pirinci Üretim Geliştirme Kompleksi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 9milyon 169bin 458,00 TL destek sağlanacak olup, 3milyon 324bin TL ödenek ise Düzce İl Özel İdaresi tarafından finanse edilecektir. 
Proje ile kurulacak Kompleks içerisinde 500 m2 kapalı alanda çeltik işleme tesisi, paketleme tesisi ve çeltik kurutma tesisi kurulumu yapılacak olup, saha çalışmalarında kullanılmak üzere lazerli tesviye ekipmanları satın alınacaktır.

İlimizde olduğu gibi bölge illerdeki çeltik üretiminde karşılaşılan benzer sorunların çözülmesine de katkı sunulacak olan proje, Düzce’de ekimi yapılan 2bin dekar, Bolu ilinde ekim yapılan 400 dekar ve Sakarya ilinde ekimi yapılan 1bin dekar olmak üzere toplamda 3bin400 dekar alanda yetiştirilen pirincin işlenmesinde etkin rol oynayacaktır.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.