Dev Yatırımın İnşaat Çalışmaları Sürüyor

Dev Yatırımın İnşaat Çalışmaları Sürüyor

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün içme suyu hattını yenileme girişimleri neticesinde Devlet Su İşleri tarafından başlatılan ‘Düzce Merkez İçmesuyu Tesisleri Yapım İşi Projesi’ ile şehrin 50 yıllık su ihtiyacı garanti altına alınıyor. Regülatör, isale hattı ve arıtma tesisi inşaatı süren projeyi Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü de yakından takip ediyor.

Düzce’nin içme suyu sorununu kalıcı olarak çözüme kavuşturacak proje hızla ilerliyor. Şehrin 90’lı yıllarda yapılan ve geçen sürede deforme olması sonucu büyük sorun oluşturan içme suyu hatları baştan sona yenileniyor.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleri ile Devlet Su İşleri tarafından yürütülen ‘Düzce Merkez İçmesuyu Tesisleri Yapım İşi Projesi’ kapsamında, şehrin mevcut içme suyu kaynağı olan Uğur Suyu ile yeni içme suyu kaynağı Bıçkı Deresi üzerinde inşaat çalışmaları sürüyor. Çalışmaları Başkan Özlü de yakından takip ediyor.

Projenin geldiği seviyeye ilişkin bilgi almak üzere Beyköy’deki şantiyeye bir ziyaret gerçekleştiren Özlü, yüklenici firma temsilcileri ile istişare toplantısında bir araya geldi. Özlü, Başkan Yardımcısı Okan Kaltu ile Beltaş Genel Müdürü Üzeyir Yiğit’in de hazır bulunduğu toplantıda, projenin ilerleyişi hakkında bilgiler aldı.

Proje kapsamında, Uğur Suyu ile Bıçkı Deresi kaynaklarından tahsis edilen suyun arıtma tesisine iletilmesini sağlayacak olan 3,7 km uzunluğundaki ana isale hattının yapımı tamamlandı. Uğur Suyu ile Bıçkı Deresi üzerinde yeni regülatörlerin inşaat çalışmaları ise sürüyor. Günlük 130 bin m3 kapasiteli bir arıtma tesisi, 1,7 km uzunluğundaki terfili isale hattı ve 20 bin m3 kapasiteli bir su deposu yapılıyor.

Bu projenin devamında ise Düzce Belediyesi tarafından İller Bankası desteği ile 30 bin m3 kapasiteli bir su deposu daha yapılarak, delik deşik olan ve kayıp-kaçak oranının yüzde 54’lere vardığı içme suyu şebekesinin ana hatları yenilenecek.

Yeni yatırımlar ile birlikte içme suyundaki kayıp-kaçakların önüne geçilirken, basınç, kesinti ve yağışlı havalarda yaşanan kirlilik problemi de kalıcı olarak çözülecek. Güvenli içme suyuna kavuşacak olan Düzce, önümüzdeki 50 yıl boyunca su sorunu yaşamayacak.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
12.06.2024
12:47

ARTIK BARAJLARIN VE SU REGÜLATÖRLERİNİN DEVRİ KAPANDI ARTIK YENİ NESİL CİHAZLAR VAR HAVADAKİ NEMDEN SU HAVADAKİ ISIDAN ELEKTRİK ÜRETEN ÇİHAZLAR ÜRETİLİYOR KOMBİLER TARİH OLUYOR BARAJLARDA ARTIK SU VE ELEKTRİĞİNİ HERKES EVİNDE KENDİ ÜRETEBİLEÇEK

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,61
STS


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.