Karpuzların Hasadını Yapmanın Sevincini Yaşıyorlar

Karpuzların Hasadını Yapmanın Sevincini Yaşıyorlar

Düzce’de yaşayan Salih Akar, yıllar önce yedikleri karpuzlardan çıkarttıkları çekirdekleri dikip karpuz üretimine başladı. Salih Akar, her biri 7 ile 25 kilogram arasında değişen karpuzların hasadını yapmanın sevincini yaşıyor.

  Düzce Şaziye köyünde yaşayan Salih Akar, 2 dönümlük mısır bahçesini karpuz tarlasına çevirdi. Yıllar önce yedikleri karpuzlardan çıkarttıkları çekirdekleri kurutarak mısır tarlasına dikimini yapan Salih Akar, karpuz fideleri kullanarak da 2 dönümlük arazisinde Düzce’nin yerli karpuzunu üretmeye başladı. Her biri 7 ile 25 kilogram arasında değişen karpuzların hasadını yaparak ev ekonomisine kazanç sağlıyor.

 

  Karpuz üreticisi Salih Akar: “Çekirdekleri de kendimizden”

  Karpuz üretimine ilk olarak evde yedikleri karpuzun içinden çekirdekten başladıklarını dile getiren karpuz üreticisi Salih Akar, “İlk olarak karpuzları tarlaya evde yediğimiz karpuzun içindeki çıkan çekirdekten diktim. Daha sonra tarlaya fide olarak diktik. Bir kısmını çekirdek olarak da diktim. 2 ayrı alanda dönem dönem ürün alıyoruz. Bir kısım bitince diğer kısımdan alıyoruz. Yerli karpuzun çekirdeklerini kendimiz üretiyoruz. Çekirdekleri de kendimizden. Kendi yediğimiz karpuzların içinden çıkan çekirdeklerden tekrar ekimini yapıyoruz. İlkbaharda ekimi yapılıyor karpuzun. Temmuz sonu itibari ile yetişiyor ve yerli karpuz tezgaha iniyor. Burada biz karpuzu ekmeden önce sadece ot ilacı kullanıyoruz. Tarla hazırlanıyor. Ondan sonra karpuzu dikiyoruz. Ot bu sefer çıkmıyor iyi oluyor. Başka hiçbir madde kullanmıyoruz. Gübre olarak hayvan gübresi kullanıyoruz. Aşı yok, tamamen yerli karpuz” dedi.

  Akar, her çekirdeğin kendileri için altın değerinde olduğunu ifade ederek, "Biz bu üretimden çok memnunuz, çok da verim alıyoruz. Bir çekirdekten ortalama 25 kilograma kadar karpuz alıyoruz." dedi. Düzce’nin yerli karpuzunu üreten Akar, kilosunu 1.5 TL ila 2 TL arasında tezgaha koyarak satışını gerçekleştiriyor. (İHA) 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
17.08.2020
02:41

Bildiğin kabak aşısı bu, aşılanmış karpuzun tohumu da kabak olur, yerli değil bu kendini belli ediyor, yerli karpuz görmek istiyen, araştırsın farkına baksin

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00
Sinan yaşar
13.08.2020
12:06

Ben rahmetli Numan ın üç yoldan ayakkabıcı, terçlikç, pazarcı nın pazarcı arkadaşı çorapçı reşat, tebrik ediyorum inanç ve gayret emek karşılığını buluyor bol kazançlar, bereketli olsun diyorum. zarccı

Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,89
Reşat gülterkin


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.