Pandemi Gölgesinde ‘Eğitim’

Pandemi Gölgesinde ‘Eğitim’

Türk Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı İsmail Şişman, Düzce TV ekranlarında yayınlanan Mehmet İbrahimoğlu ile Gündem Programının konuğu oldu. Korona Virüs pandemisi nedeniyle uzaktan yapılan eğitim öğretim faaliyetlerini değerlendirdi.

Düzce TV ekranlarında yayınlanan Mehmet İbrahimoğlu İle Gündem programının konuğu Türk Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı İsmail Şişman oldu. Pandemi gölgesinde başlayan 2020-2021 yılı eğitim öğretim dönemindeki faaliyetleri değerlendiren Şube Başkanı Şiman, eğitimcilerin sıkıntılarını da dile getirdi.

“Okulların kapatılması doğru bir karardı”

Yetkililerin bazı olumsuz adım atması salgının hızla yayılmasına sebebiyet verdi diyerek vatandaşların tedbirsiz davrandığını eden Şube Başkanı İsmail Şişman, şöyle konuştu:

“Pandeminin ortaya çıktığı ilk günlerde okullarının kapatılması kesinlikle doğru bir karardı. Aksi takdirde yaşlılarımız, hastalarımız bu durumdan kötü etkilenecekti.  Virüsün hızlanmamsı anlamında isabetli bir karardı. 2019-2020 eğitim öğretim yılının hemen hemen ikinci dönemi 1 aylık bir eğitimden sonra kapatıldı. Yarım dönemlik bir kayıp oluştu. Yaz döneminde hep söylediğimiz bir şey vardı. Okullar açıldığında salgının o zamanki hızına bakarak şimdi ki hızıyla karşılaştırdığımızda okulların hiç açılmaması gerektiğini düşünüyorduk. Ancak topluma baktığımız zaman toplum sokakta. Yani tedbirlere uymayan maskesiz bir sürü insan görüyoruz. Tedbirsiz davranılıyor maalesef. Tabii bunu yetkililerin de bazı olumsuz adım atması salgının hızla yayılmasına sebebiyet verdi. Bilinçli veya bilinçsiz yapıldı o yorumu başkalarına bırakıyorum. Bakıyorsunuz AVM’ler, turizm sezonu açıldı. Sonra büyük şehirlerden seyahat yasakları bir anda kaldırıldı. Turizm bölgelerine insanlar akın etti. Sonra Anadolu şehirlerine akın etti derken salgın yurdun dört bir yanına hatta hiç vaka rastlanmayan illerimizde bile vakalara rastlanmaya başlandı.”

“Ara sınıflar için yüz yüze eğitim bir an önce başlamalı”

Ara sınıflar için yüz yüze eğitimin bir an önce başlaması gerektiğini ifade eden Türk Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı İsmail Şişman, şunları söyledi:

“Artık çevremizde, mahallemizde tanıdığımız insanlar pozitif vaka, artık ölen arkadaşları tanıyoruz yakın çevremizden insanlar hayatını kaybetmeye başladı. Salgınla ilgili çemberin daraldığını görüyoruz. Bu anlamda eğitim kesinlikle aksamaması gerekiyor. Eğitim camiası, öğretmen arkadaşlarımız var gücüyle çalışıyorlar. Birçok öğretmen arkadaşımız yaz boyunca öğrencileriyle sosyal ortamlardan bire bir ilgilendiler. Ama bu ne kadar faydalı olur? Okullar açıldı çok güzel açılmalı da zaten.

Ama bakıyoruz 8. sınıflar sınav hazırlık kurslarına gidiyorlar ve yüz yüze eğitim alıyorlar. 12. sınıflar da üniversite sınavına hazırlanıyorlar ve yine okullarda kursa gidiyorlar. Ama diğer öğrenciler her ne hikmetse uzaktan eğitime devam ediyor. Bunun kesinlikle bir an önce son bulmasını diliyoruz. Bence okullar bir an önce eğitime açılmalı.”

“Çocuklar ekran karşısında kaç saat durabilir?”

Çocuk psikolojisinin ekran karşısındaki psikolojisinin eğitim öğretim döneminden önce araştırılması gerektiğini de dikkat çeken Şube Başkanı İsmail Şişman, konuşmasına şöyle devam etti:

“Benim görüşüm, uzaktan eğitim kesinlikle yasak salmaktan başka hiçbir şey değildir. Bir defa çocuk psikolojisinin ekran karşısındaki durumu hiçbir zaman araştırılmadı. Pedagojik olarak hangi yaş grubunun ekran karşısında ne kadar durabileceği, dikkat dağınıklığının ne kadar süreceği ve kaç dakika dikkatini verebileceği hepsi zaten pedagojik olarak belli olan şeyler. İlk günde 4 saat dendi sonra 6 saat dendi sonra tekrar 4 saat dendi ve en son da süre sınırlaması kaldırıldı.

“Uzaktan eğitimin hiçbir duygusal bağı yok”

Uzaktan eğitimin olumsuz yönlerini dile getiren Türk Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı İsmail Şişman, “Uzaktan eğitimin hiçbir duygusal bağı yok. Bizim işimiz sadece öğretmek değil bizim işimiz aynı zamanda eğitmek. Maske, sosyal mesafe, tuvalet eğitimini biz o çocuğa yüz yüze vereceğiz” dedi.

“Okullar esnafa borçlandı”

Düzce’de okulların hazırlık sürecinde esnafa borçlandıklarını belirten Şube Başkanı İsmail Şişman, yetkililere seslenerek okullara destek olunması konusunda çağrıda bulundu. Şube Başkanı İsmail Şişman, son olarak şunları söyledi:

“Okullarda hizmetli kadrosu yetersiz, çok az sayıda. Biliyorsunuz İŞKUR’dan TYP ile görevlendirmeler vardı onlar özellikle gecikti. Okulları eğitim öğretim hazırlayan okul yöneticisi arkadaşlar ve öğretmenler. Okulların hijyenik ortamı, boyasını badanası gibi her şeyi yaptı okullar. Hijyen malzemelerinin, dezenfektanların yüzde 20 kadarını bakanlık karşıladı. Haliyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve Valilik’in özel çabalarıyla da biraz destek olundu. Ama emin olun bu malzeme teminin yüzde 60 kadarını okullarımızın kendi çabalarıyla karşılandı. Şu anda da okullarımız borçlu. Milli Eğitim Müdürümüz ve Valimize de buradan sesleniyorum. Okullarımız esnafa borçlu durumdalar bunlara da yardımcı olmalarını istiyoruz. Okullarımızın bu şekilde borçlandırılmaları da doğru değildi. Eğitim öğretime hazırlık için devletimizin talimatına uygun bir şekilde yöneticilerimiz okullarımızı eğitim öğretime hazır hale getirdi.”

Haber: H. DURNA

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.