5 Milyon Memura Erken Emeklilik Yolu

5 Milyon Memura Erken Emeklilik Yolu

Görevinden kendi isteği ile ayrılan en az 10 yıl memur olarak görev alan kamu çalışanları isteğe bağlı sigortayla emekli olabilir. Eylül 2004'ten önce işi bırakanların 3 ay, bu tarihten sonra ayrılanların da 6 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurması gerekiyor.

5 milyon memura erken emeklilik yolu: En az 10 yıl çalışma şartı var

Sözleşmeli, 657 sayılı Kanuna tabi memur ve sözleşmeli olmak üzere kamuda çalışan 5 milyona yakın kişinin emeklilikle ilgili pek çok hakkı bulunuyor. En az 10 yıl süreyle çalışıp kendi isteği ile görevinden ayrılan ve kamu çalışanları isteğe bağlı sigortayla prim yatırarak emekli olabiliyor. 

SGK BAŞVURU SÜRESİ KAÇIRILMAMALI

Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre, bu haktan yararlanmak için Eylül 2004'ten önce işi bırakanların 3 ay, bu tarihten sonra ayrılanların da 6 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurması gerekiyor. İster EYT yasası kapsamında ister normal emeklilik olsun SSK ya da Bağ-Kur'dan emekli olup kamuda işe başlayanların emekli aylıkları kesiliyor.  Memuriyetten ayrılıp emekli aylığını yeniden almaya başlayanların kesildiği süre içindeki zamlar, iyileştirmeler açısından bir hak kaybı söz konusu olmuyor.

SİGORTA BAŞLANGIÇLARI ÖNE ÇEKİLEBİLİYOR

Ekim 2008'den sonra ilk defa memur olup bu tarihten önceki SSK, Bağ-Kur, özel sandık kapsamındaki sigortası olanların sigortalılık başlangıç tarihinden önceki sürelerine yönelik askerlik, öğrencilik, yurtdışı hizmet borçlanmaları geçerli sayılıyor.  Borçlandıkları süre emeklilik hesabında dikkate alınacak, sigorta başlangıçları öne çekilecek. Destek primi emeklilik sonrası kamuda çalışmaya devam eden memurun aylığından kesiliyor. Bu primlerin emekliliğe bir etkisi bulunmuyor.

5 milyon memura erken emeklilik yolu: En az 10 yıl çalışma şartı var

MEMURLAR DA ASKERLİK BORÇLANMASI YAPABİLİR

Sosyal Güvenlik Kurumu, memur statüsünde çalışanlara yönelik 19 Ekim 2023 tarihli genelgeyle hizmet borçlanmaları ile sigorta başlangıç tarihinin öne çekilmesi imkanı sağladı. Yargıtay kararı üzerine yapılan bu düzenlemeye hizmet borçlanması yapan memurların borçlandıkları süre, emeklilik hesaplanırken sayılabilecek.

Böylece daha erken emekli olma imkanı doğacak. Ekim 2008 sonrası ilk defa memur statüsünde sigortalı olunmasına karşın bu tarihten öncesinde SSK, Bağ-Kur, özel sandık kapsamında sigortası olanların başlangıç tarihinden önceki sürelerine yönelik yapacakları askerlik, öğrencilik, yurtdışı gibi hizmet borçlanmaları geçerli sayılacak. Bu süreler emeklilikte dikkate alınacak, sigorta başlangıcı borçlanılan süre kadar önce çekilecek.

KAMUDA ÇALIŞMAYA DEVAM EDEN BÜTÜN MEMURLARIN EMEKLİ AYLIĞI KESİLİR Mİ?

Cumhurbaşkanlığına seçilenler, Bakanlar Kurulu üyeliğine atananlar, yasama organı üyeleri, yaş haddini aşmamış kaydıyla eğitim kurumlarında ücretli çalışanlar, vakıf üniversitelerinde görev alanlar, askeri öğrenci eğitimlerine katılan emekli subay, astsubaylar aylıkları kesilmeden kamu idarelerinde görev alabiliyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.