Sepaş Enerji’den usulsüz elektrik kullanımına karşı kesinti uyarısı

Sepaş Enerji’den usulsüz elektrik kullanımına karşı kesinti uyarısı

Sepaş Enerji’den usulsüz elektrik kullanımına karşı kesinti uyarısı

Sepaş Enerji, abonelikleri kendi adına olmayan tüketicilerin elektrik kesintisi yaşayabileceği konusunda abonelerini uyardı.
Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya’nın görevli tedarik şirketi Sepaş Enerji, yapılan incelemeler sonucu, 1,8 milyon müşterisi arasında, önemli sayıda elektrik tüketicisinin usulsüz elektrik kullandığını açıkladı.

Şirket, usulsüz kullanımların tespit edildiğini ve aboneliklerini üzerine almayan müşterilerin elektrik kesintisi tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceklerini belirtti. Kendi adına abonelik sahibi olmayıp, bir başkasının ismiyle elektrik hizmetinden yararlanan tüketicilerin “usulsüz kullanım” kapsamında olduğunu belirten Sepaş Enerji yetkilileri, süreç hakkında bilgi verdi. Buna göre, abonelikleri kendi adına olmadığı için abone bilgileri güncel olmayan elektrik kullanıcılarının, yasalarla belirten haklardan faydalanamadığı ve yeni gelişmelerden haberdar olamadıkları belirtildi.


Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Sepaş Enerji Genel Müdürü Çağrı Poyraz, “Elektrik kullanıcıları, ev veya iş yerlerinde değişiklikte bulunduklarında, mutlaka tahliye ettikleri yere ait mevcut aboneliklerini sonlandırmak için şirketimize başvuruda bulunmalılar. Her abonemizin, aboneliğinin kendi üzerine olması büyük önem taşıyor. İncelemelerimiz sonucu, ev sahiplerinin üzerine aboneliği olan kiracı veya vefat eden yakının adıyla elektrik kullanan kişi sayısının maalesef çok fazla olduğunu tespit ettik. Kullanıcı değişikliği bilgisi kurumumuza bildirilmediğinde mağduriyetler yaşanabiliyor. Ayrıca Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında abone sahibi dışındaki 3. kişilere abonelikle alakalı herhangi bir bilgi paylaşımı da yapılamamaktadır. Bu nedenle, herhangi bir mağduriyet ve enerji kesintisi yaşanmaması adına herkesin sorumluluğunu yerine getirmesini bekliyoruz” dedi.


1,8 milyon aboneye elektrik tedarik hizmeti sunan Sepaş Enerji, usulsüz kullanımın yanında binlerce abonenin de bilgilerinin güncel olmadığını açıkladı. Başkasına ait abonelikle elektrik kullanan müşterilerin, Sepaş Enerji çağrı merkezi veya en yakın müşteri hizmetleri merkezleri aracılığıyla aboneliklerini kendi adlarına alabilecekleri belirtildi. Sepaş Enerji sistemlerinde bilgileri güncel olmayan abonelerin, bu kanallar aracılığıyla veya resmi internet sitesindeki “Bilgi Güncelleme” menüsü üzerinden kendilerine ait bilgileri sözleşme hesap numaralarını kullanarak yenileyebilecekleri duyurulurken, bilgi güncelleme ve başkasının aboneliği ile elektrik kullananların aboneliklerini üzerlerine almaları çağrısı yapıldı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
15.10.2020
16:52

TABİ BU İŞ İÇİN KESİNLİKLE PARA DA ALINACAKTIR, YE KÜNDE İYİ BİR MEBLAĞ EDİYOR. BENİM KARDEŞLERİMİN ABONELİĞİ BABAMIN ADINA, BABAM VEFAT ETTİ ANCAK HERKES 30 YILDIR KENDİ FATURASINI ÖDÜYOR BİR SIKINTI YOKTU DA, ARAYIP SORMADILAR DA, SAATLERİ BİLE DEĞİŞTİRDİLER O ZAMAN KİM KULLANIYORSA ONUN ADINA YAPALIM DEMEDİLER DE ŞİMDİ NE OLDU DA 1.800 000 ABONEYİ SIKINTIYA SOKUYORLAR ACABA. SAYIN YETKİLİLER BUNUN BİR AÇIKLAMASINI YAPSINLAR ÖNCE, 1.800.000 KİŞİ BİR ANDA NASIL BU İŞİN ALTINDAN KALKACAK, EN AZINDAN KİMLİK DEĞİŞİMİ VEYA EHLİYET GİBİ BİR TARİH ( 5-10 YIL GİBİ VERSİNLER) O SÜRE İÇİNDE VAKİT BULDUKÇA YAPALIM, DALGAMI GEÇİYORLAR VATANDAŞLA.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,22
ŞİMDİYE KADAR NEREDEYDİLER ACABA


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.