Boşa Akan İki Nimet

Günümüz'de her zaman şahit olduğumuz iki nimetin çok kıymetli olduğunu tarihi süreç içinde bize en etkili ve yetkili şahsiyet olan kainatın son peygamberi Hz. Muhammed S.A.V. insanların çoğu şu iki nimetin kıymetini bilemezler. SAĞLIK ve ZAMAN

 Sevgili okuyucularım , eğri oturup doğru konuşmak lazım, hakikaten nice insanlar vardır zamanlarını çok iyi , sağlıklarını çok iyi koruduklarını söylerler,nice insanlar vardır bu iki nimeti heder ederler, gerçekten sağlık ve zamanı çok iyi değerlendirmek lazımdır.İsterseniz önce zaman, geçtiğinde geriye gelmeyen çok değerli bir servettir, boşa akan zaman, ben bir türlü vakit geçiremiyorum diyen,ve birde bana 24 saat yetmiyor diyenlere de rastlarsınız.Ecdadın, vakit ve zaman nakittir, sözleri bize ilham kaynağıdır, hele İslam Peygamberi iki günü birbirine musavi olan aldanmıştır sözü çok dikkat çekicidir.

Planlı bir hayatı olmayan işinde,aşında samimi olmayan tembelliği şiar edinen,hüzünlü konuşan,şairin az konuş,öz konuş,söz konuş,konuştuğun ya dünyaya yad ahrete yarasın, kıracak,üzecek,söz konuşma, müstehcen değil yıkıcı değil, yapıcı konuş. Her söz ve her zaman insanı takip eden bir gölge gibidir.

Hepimizi takip eder hatta geçen her zaman insanın aleyhine yada lehine şahitlik eder , niçin beni iyi yerlerde değerlendirmedin , sözünü muhatap almamaya çalışmalıyız. Zamanı değerlendirmek çok önemlidir, suların,derelerin,ırmakların denize aktığı gibi, her ferdin zamanı iyi değerlendirmesi milletine devletine faydalı olması bakımından çok çalışmak hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, hemen ölecekmiş gibi ahirete hazır olmak, merhum Necip Fazıl'ın devler gibi eser vermek için karıncalar gibi çalışmak gerekir , sözünü dikkate almamız gerekir. Çünkü geçen zaman karşılık dünyayı verseniz geriye getiremezsiniz. Öyle ki hadi akan ırmağı,suyu  yatağından geriye akıtamazsınız, bizlere verilen ömür zamanını geriye çekmenin takvimden koparılan yaprağın düne götürülemeyeceğini hatırlayalım. Gecesini gündüzüne katarak çalışan , kendisinden sonra hayırla anacak eserler bırakan, unutulan değil unutulmayan hoş sedalarla anılan biri olmak ne hoş bir mirastır.Baktıkça üzülürüz , geçen senenin son gecesini eğlenerek,gülerek geçirmenin yeni senede hep gülüp eğlenilirmiş, safsatalarına inanarak çoğu insanlar 365 günün son gecesini isyanla,günahla kapatırlar.Sen geçen sene içinde  son 365 inci gecemi değerlendirirken Rabbim bana bu kadar ömür içinde senemin huzurla geçmesini bahşettin , bu senemi de benim,ailem,çocuklarım,milletim,devletim hakkında hayırlara vesile olacak güzel günler,sıhhatli ve faydalı işlerimde beni muvaffak eyle yarabbi, demek bir Müslüman için elzem'dir.

Kıymetli okuyucularım , ikinci nimet Sıhhat ; Çok önemli bir servet dünya senin olsa sağlıklı bir nefese sahip değilseniz sultan Süleyman'ın (olmaya cihanda devlet,Bir nefes sıhhat gibi) diyorsa gözlerimizle hastanelerde gördüğümüz diyaliz hastalarının hali ibretliktir.Rabbimden bütün hasta olanlara şifa dileriz.Sıhhat bir emanettir, hiçbir fabrikanın üretemediği yüce Allah'ın bahşettiği eşsiz bir nimettir.İsterseniz şöyle bir analiz yapalım ister misiniz ?Yüce Rabbim Kur' anında ; "sizin başınıza gelenler sizin yaptıklarınızdandır. " Buradan hareketle her sağlıklı kişi hastalığa adaydır.Her sağlıklı kişi engelli olmaya adaydır doğrumu ? EVET… 364.gün tamam, son gece yani 365 inci gece bu millete ne oluyor ki sabahlara kadar içki v.s. ve çoğu ekranlarda müstehcenlik şaşıyorum, Allah'tan bu kardeşlerime hidayet diliyorum. Bu halimizi seyreden dünya, aileler, masum çocuklar, ibretle seyreden zavallılar, bizimle uzaktan yakından ilgisi olmayan Hristiyan adetlerini bu kadar benimseyen, milli piyangoda,içkide, sigarada ve daha neler; Muhterem Büyüklerim gelecek nesillere hiç iyi örnek teşkil etmiyor farkında mısınız .? Diyanetin 25/2/2005 tarihinde haram dediği piyangonun milletin elindeki helal parayı nereye götürdüğünün farkında mısınız .? Yüce Allah'ın haram dediği içki ve benzerlerinin insan vücuduna verdiği tahribat neticesinde çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığını ve sadece Türkiye'de içkiden dolayı 200 bin kişinin öldüğü , trafik kazalarının yüzde 65'i alkolden olduğu, cinayetlerin yüzde 85'i ,eşlerini dövenlerin yüzde 70'i ,intihar edenlerin yüzde 90'ı , akıl hastalarının yüzde 60'ı,tecavüz olaylarının yüzde 50'sinin alkol yüzünden olduğu istatistiki bilgilerdir.Özellikle yüzde 99 Müslüman bir topluluk için yüz kızartıcıdır.İslam Peygamberi S.A.V. içki kötülüklerin anasıdır diyorsa azıda çoğuda haramdır diyorsa demekki insana zararlı olan şeyler HARAM, faydalı olan şeylere de HELAL demiş.Gerçekten Müslüman bir topluluğun Hristiyan adetlerini icra etmesi bence hoş  olmadığını düşünüyorum.Güzel ülkemizin güzel şehri ,yeşillikleriyle kozmopolit yapısıyla, paylaşan,kaynaşan birlik ve beraberlik içinde ilerleyen Düzce'miz düzgün yapısıyla nice yıldızı parlayan gelecekteki gençliğimizin bizlerden daha duygulu ,daha yapıcı gönülleri imar eden saygı üreten,sevgi biçen,hoş kubbede güzel nağmeler bırakan ,bizleri rahmetle anan bir gelecek ümidiyle zamanı iyi,sağlıklı yaşamak dileğiyle , senemizin Hayırlara vesile olmasını , Yüce Rabbim' den  niyaz eylerim. SELAM VE DUALARIMLA…


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan https://www.duzcetv.com sorumlu tutulamaz.