Türkiye sahip olduğu avantajlarla sağlık turizminde üst sıralarda

Türkiye sahip olduğu avantajlarla sağlık turizminde üst sıralarda

Türkiye sahip olduğu avantajlarla sağlık turizminde üst sıralarda

Sağlık turizmi, Türkiye’nin son yıllarda atağa kalktığı bir sektör olarak öne çıkıyor. Türkiye’de turizmin bu alanı son 20 yıllık bir dönemde oldukça hızlı ve doğru atılan adımlarla belirli bir noktaya geldi. Türkiye'nin sağlık turizmi avantajları bu sektörde yer alan ülkeler arasında en üst sıralarda yer buldu.

Türkiye sağlık turizminde elde ettiği tecrübe ve başarılarla son yıllarda gözde ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle yurt dışından gelen hasta ve yakınlarına sunulan kaliteli sağlık hizmetiyle her geçen gün yükseliş kaydeden bir sektör haline geldi.

Çerçeve Dergisi'nin 107'nci sayısında yer alan bilgilere göre; Türkiye'nin sağlık turizmindeki bu avantajları özellikle bu sektörde öne çıkan ülkeler arasında üst sıralarda yerini buldu. Havalimanı karşılama, transfer, otelcilik, tercüman desteği gibi hizmetlerde de üst düzey hizmet verilmesiyle Türkiye, sağlık turizmi için ülkemize gelen turistler için avantajlı hale geldi.

Özel hastanelerin yabancı hastalara yönelik yaptıkları yatırımlar ve yapılanmalar da öne çıkarken, Türkiye'de faaliyet gösteren birçok kurum bu alanda hizmet vermek için ayrı departmanlar kuruyor.

Öte yandan hastanelerde kullanılan modern tıbbi teknoloji ve tedavi uygulamalarının da ülkemizin sağlık turizminde üst sıralardaki konumunu güçlendiriyor.

Türkiye bu anlamda ABD, Almanya, İsrail, Güney Kore gibi önde gelen sağlık turizmi destinasyon ülkeleri ile başarılı bir rekabet sergiliyor. Yabancı hastaların tedavi amaçlı yurt dışında hastane seçimi sürecinde önemli etkenlerden birisi de sertifika konusu oluyor. Türkiye bu anlamda da önemli adımlar atarak, hem ulusal hem de uluslararası birçok önemli sertifikalarla yabancı hastalar için önemli olan 'güvenli tedavi'yi oluşturdu.

Sağlık turizmi sayesinde Türkiye'ye gelen yüksek döviz hacminin yanı sıra, yapılan yatırımlar sağlık alanındaki hizmet kalitesinin de yükselmesinde önemli rol oynadı.

Türkiye sağlık turizminde 2019 yılında 650 binden fazla turisti ağırladı. Türkiye'deki sağlık turizmi sektörü 2019 yılında 2,5 milyar dolarlık bir gelir elde ederken, Türkiye'nin sağlık turizmi pazar payı 2019 yılında dünya genelinde yüzde 1,5 olarak gerçekleşti.

Türkiye, sağlık turizmi alanında Avrupa'nın en iyi sağlık turizmi destinasyonları arasında gösterilirken, ülkemizdeki sağlık turizmi yıllık yaklaşık yüzde 15-20 arasında bir büyüme sağlıyor.
 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.