Kripto paralara vergi geliyor

Kripto varlıkların üzerinden kara para aklanmasını önlemek amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı yasal düzenleme için hazırlıklara başladı. Kripto piyasasında belli işlem hacmini geçen yatırımcılara vergi gelecek. Düzenlemenin 2024 yılının ilk aylarında TBMM’ye sunulması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto para piyasası ile ilgili harekete geçti. Dünyada da konuşulan kripto varlıklara yönelik yasal düzenlemeler ve vergilendirme Türkiye’de de uygulanacak. Yeni yılda Meclis'e gelmesi beklenen düzenlemede kripto varlıklarda işlem hacmi olarak belli sınırı geçen kazançlardan işlem vergisi alınacak. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre yasal düzenleme ile kripto varlıkların üzerinden kara para aklanmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Sermaye Piyasası Kurulu, sermaye piyasası araçlarının kripto varlıklar olarak ihracına yönelik esasları belirleme yetkisine sahip olacak. Yapılacak düzenlemelerle kripto para işlemi yapan borsalara sermaye şartı getirilmesi, kuruluş sürecinde teminat gösterilmesi gibi koruyucu adımlar da atılması planlanıyor. Sektördeki şirketlere alt yapı çalışmaları için süre verilirken, düzenlemede ihraç ve dağıtımı, alım satım yapanların uyacakları ilkeler, varlık saklama hizmetinin hangi koşullarda kimler tarafından gerçekleştirileceği gibi ayrıntılar yer alacak.

Düzenlemeyle kripto sektörünün kara para aklama ve terörizmin finansmanı amacıyla kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi bekleniyor. Yasal düzenlemeyle Mali Eylem Görev Gücü'nün Türkiye'yi gri listede tutması için de gerçekçe kalmayacak.

ABD ve Avrupa kripto varlıkların alım satımdan doğan kâr nedeniyle kripto para satışından vergi alınmasına karar verdi. İsveç, yüzde 30'a kadar varan kesinti yapıyor. Almanya 600 euro üzerindeki değerlere kazanç vergisi uyguluyor. Rusya 5 milyon rublelik kazancın yüzde 13'ü kadar vergi alıyor. Singapur, Brezilya, Finlandiya, Danimarka, Bulgaristan'da da düzenleme yapıldı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan https://www.duzcetv.com sorumlu tutulamaz.