Tarımsal Ürünlerden Odun Sirkesi Üretilecek

Tarımsal Ürünlerden Odun Sirkesi Üretilecek

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Düzce Üniversitesi ve GP-TECH Firması arasında tarımsal atıklardan Odun sirkesi üretimi ile iş birliği protokolü imzalandı. Firma Düzce’de 20 Milyon Euroluk yatırım ile Dünya’nın en büyük kapasiteli odun sirkesi üretim tesisini kuracak.

  Düzce’de tarımsal atıklardan katma değeri yüksek olan odun sirkesi üretimi konusunda Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Düzce Üniversitesi ve GP-TECH Firması ile özel usul ve esaslarına ilişkin mutabakat imzalandı. Şirket Düzce’de üretim tesisinde öncelikle pilot ölçekli, daha sonra ise tam ölçekli odun sirkesi üretimi yapacak. Tesis tamamlandığında ise Dünyanın en büyük kapasiteli odun sirkesi üretimi Düzce’de kurulacak.

  20 Milyon Euroluk yatırım

  Düzce’de toplam yatırım bedeli 20 milyon euro olan ve 5 milyon euroluk kısmı tamamlanan üretim alanında şu anda tarımsal atıklardan odun kömürü elde ediliyor. Odunun kömüre dönüştürülmesi için uygulanan proliz işlemi sırasında ortaya çıkan bir ürün olan odun sirkesi tarım ve hayvancılık alanında kullanım imkânlarına sahip olması ile biliniyor. Türkiye'de büyük çaplı ve lisanslı üreticisi olmayan odun sirkesi, tamamen dışa bağımlı bir ürün iken işbirliği süreci ile fabrikanın üretim alanında Düzce Üniversitesi'nin Ar-Ge desteği, Düzce II Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün tarımsal alan desteğiyle önce pilot ölçekli, sonra da tam ölçekli odun sirkesi üretimi yapılacak. Planlanan tesisin tamamlanması durumunda, Dünyanın en büyük kapasiteli odun sirkesi üretim tesisi Düzce'de kurulmuş olacak. (İHA)


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
27.06.2020
23:34

ALLAH CC DÜZCE MİZ İÇİN HAYIRLI OLMASINI İHSAN EYLESİN

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,52
ÜMİT TURAN


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.