Kaldırımda Araç Teşhiri Yasak

Kaldırımda Araç Teşhiri Yasak

Kaldırımda Araç Teşhiri Yasak

İkinci el taşıt alım satımı yapan işletmelere yeni düzenlemeler geliyor. Hazırlanan rapora göre artık yetki belgesi bulunmayan işletmeler internet üzerinden satış yapamayacak. Ayrıca Düzce’de de örneklerine sıklıkla rastlanan kaldırımda araç teşhirine ise yasak geliyor.

Ticaret Bakanlığı, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Yönetmeliğinde değişikliğe gidiyor.

Hazırlanan taslağa göre, araçların satılması, satışından vazgeçilmesi veya taşıt teslim belgesinin süresinin sona ermesi durumunda satış ilanı üç gün içinde kaldırılacak. İnternet ortamındaki ilanlara yer veren siteler ise yetki belge kontrolü yapma şartıyla mağaza açılışlarına izin verebilecek. İnternet ortamındaki mağazanın adı olarak gerçek işletme adının kullanılması gerekecek.

AYKIRI RAPOR YAZAN YANDI
Ekspertiz raporlarına da yeni düzenlemeler geliyor. Buna göre ekspertiz raporu satışın yapıldığı tarihten önceki 7 gün içinde alınacak. Taşıtın gerçek durumuna aykırı ekspertiz raporu düzenleyen işletmeler, uyarıya rağmen yine aykırı rapor hazırlarlarsa yeterlilik belgeleri TSE tarafından iptal edilecek. Bu işletmelere 2 yıl boyunca aynı konuda yeterlilik belgesi verilmeyecek. Araç alım satımı için iş yapan işletmelere yetki belgesi verilmesinde aranan şartlar arasına, meslek odası ve vergi kayıtları ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatındaki iştigal konuları arasında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinin bulunması gerektiği de eklendi.

KALDIRIMDA ARAÇ TEŞHİRİ YASAK
İkinci el araç alım satımı yapan işletmeler mesleki yeterlilik belgesinin aranmayacağı hâller dışında, belgesi olmayan kişileri pazarlama ve satış personeli olarak çalıştıramayacak. İşletmelerin yükümlülükleri arasına, ticari faaliyet sırasında ahlaka uygun, adil ve dürüst davranılması, hukuka aykırı davranışlarda bulunulmaması, alım-satımı etkileyecek bilgilerin gizlenmemesi ve kişilerin etik olmayan uygulamalara teşvik edilmemesi de eklendi. Ayrıca yol ve kaldırım gibi ortak kullanım alanlarının taşıt teşhir alanı olarak kullanılmaması da işletmelerin bir diğer yükümlülüğü olacak. (İHA)

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
5.07.2020
23:38

Gereksiz yükselen araba fiyatlarına dur demek adına İnşAllah Herşey çok güzel olur..

Katılıyorum   Katılmıyorum
%47,37
Murat Açıkgöz
3.07.2020
08:30

Düzce belediyesi çalışmayan bir belediyedir 1 galericiler her sokakta olmaya başladı kaç senedir bir tane adım atmadılar 2 çarşı esnafları dükkanların önündeki kaldırımı artık kendilerine geçirdiler ve yollarada gözünü dikip onlarıda aldılar devletin yolunda duba ile artık park ettirtmiyorlar 3 tabelalar hiç takip edilmiyor heryerde tabela kirliliği adamların kafasına düşecek veya devletin yollarında tabela

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00
İhsan
2.07.2020
22:17

Düzce belediyesi ve zabıta müdürlüğü ne zaman çalışıyorki bunun için çalılsınlar. 1 herkes heryerde galeri açıyor 2 kaldırımlara duba konuluyor buna alıştık ama artık devletin yolunada konulup park yasagı yapaıyor şahıslar 3 herkesistediği yere reklam tabelası asıyor ve kimsenin umurunda değil

Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,94
İhsan
2.07.2020
19:05

Herkes ayakta alıp satıyor

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,28
Düzce


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.