MÜDÜRDEN DÜZCELİLERE DAVET

...

Batı Karadeniz’in tek antik Kenti olan Konuralp’de gün ışığına çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği Konuralp Müzesi ziyaretçilerini bekliyor. Yılda ortalama 10 bin kişinin ziyaret ettiği müze’de hedef bu sayının 10 katına ulaşmak.

 

Düzce tarih turizmi açısından son derece elverişli ve zengin bir yer olan Konuralp’i bünyesinde bulunduruyor. Konralp’den çıkarılan tarihi eserler ise Konuralp Müzesinde ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor ancak beklenen ilgi bir türlü sağlanamıyor. Konralp Müze Müdürü Celal Özdemir, müze hakkında mikrofonlarımıza özel olarak yaptığı açıklamalarda, nadide eserleri olan ve tamamen ücretsiz olarak sergilenen eserleri Düzcelilerin görmesi için davet etti.

Konuralp Müzesinde 6208 adet eserin sergilendiğini ve ziyaretlerin ücretsiz olduğunu söyleyen Özdemir, ziyaretçi sayısının 10 bin civarında olduğunu, bu sayıyı 100 binlere çıkarmak gerektiğini belirtti.

Özdemir, “ bir yıldır Konuralp Müze Müdürlüğü görevini yürütüyorum. 27 yıllık müzecilik tecrübem var. Müzemiz 2004 yılından bu yana ziyarete açıktır. 6208 adet müzemizde eserimiz sergileniyor. Konuralp Müzemizde 3 adet salonumuz mevcut. Konuralp’ın yaklaşık 2 bin 500 yıl öncesine kadar tarihi olan bir kent. Düzce’nin en tarihi, en gözde mekanlarından bir tanesidir. Eser olarak zengin bir müzeyiz. Kendine has eserlerimiz mevcuttur. Geçtiğimiz sene 10 bin 200 civarında ziyaretçi geldi. Bu sayıyı bu sene biraz geçtik ancak bu sayı müze için çok az. Ziyaretçi sayısının az olmasının öncelikli nedeni tanıtım eksikliği olarak görüyorum. Bunun bizimle alakalı olduğu kadar Düzcelilerin müzeye yeterince ilgi göstermemesi de neden oluyor. Müzemiz ziyarete açıktır ve ücretsizdir. Bizler ziyaretçi sayımızın 100 binlere çıkmasını istiyoruz ve bu amaçla elimizden geleni yapacağız” dedi.

2.60 cm uzunluğundaki Tyche heykelinin Konuralp’ın tarihi zenginliğini çok net bir şekilde ortaya koyduğunu söyleyen Özdemir, Konuralp’de çıkartılan heykellerin çıkarıldığı dönemde Düzce’de müze olmadığından dolayı İstanbul ve Bolu’daki müzelerde koruma altına alındığını belirtti.

Özdemir, “ Tyche Heykeli 1940’lı yıllarda Belediye hizmet binasının yapıldığı alanda bir tesadüf sonrasında açığa çıkarılıyor. Burada o dönemde müze olmadığından dolayı, korunamaz diye İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğüne gönderiliyor. Bu heykel korouyucu tanrı olarak kabul edilmiştir. İyi tanrı, iyi kadar anlamına geliyor. 2.60 cm boyunda. Bereketi termsil eden çocukğu kucağında tutuyor ve meyveler var. Nadir bir heykeldir. Konuralp’ten çok değerli ve nadir bulunan heykeller çıkartılmış ve çıkarıldığı dönemde burada müzenin olmamasından dolayı Bolu ve İstanbul gibi şehirlere gönderilmiştir. Bu heykel Konuralp’ın altında muhteşem büyüklükte bir değer olduğunu ortaya koyuyor. Aynalı Köyünde yapılan kazının da Konuralp’ın genişliğini ortaya koyuyor. Tyche heykeli Konuralp’de büyük heykel atölyelerinin  olduğunu gösteriyor.

Konuralp Müzesinin bahçesinde Konuralp’de çıkartılan taş eserlerin sergilendiğini belirten Özdemir, yer altında olan eserlerin yüzde 80’inin gün şığına henüz çıkarılmadığını tahmin ettiklerini söyledi.

Son olarak Düzcelileri ve öğrencileri müzeye ziyaret etmeye davet eden Özdemir, müzenin ücretsiz olduğunu vurguladı. 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar2
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU