DÜZCE’DEN 122 KİŞİ KATILDI

...

Türkiye’nin 81 ilinden gelen çok sayıda çiftçi, Milli Tarım Projesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde araya geldiler. Düzce’den de İl Müdürü Harun Kabaoğlu başkanlığındaki 122 kişilik ekip bu buluşmada yer aldı.

Toplantıda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Faruk Çelik, 2023 hedefi doğrultusunda açıklanan Milli Tarım Projesinin önemli bir ayağını oluşturan havza bazlı üretim desteği ile üretimi planlamayı, kaynakları verimli kullanmayı ve çiftçinin hakkını almasını sağlamayı amaçladıklarının altını çizerek, "Türkiye toprakları 79 milyonun. Tapusu bizde olabilir ama toprakların tapusu, üretmek için bizdedir. Eğer üretmiyorsa orada kişisel mülkiyetten ziyade, 79 milyonun hakkı önemlidir. Onun için 1 karış boş arazi bırakmayacağız, ekeceğiz." ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti iktidarında geçilen 14 yıl içerisinde, tarım sektörüne 90 milyar lira destek verdiklerini hatırlatarak, "Helali hoş olsun, tarım sektörü bunu hak ediyor. Daha fazla da destek vermeliyiz. Bu destekler daha fazla olmalı çünkü tarım sektörü kaynak tüketen değil, Türkiye'nin büyümesine, gelişmesine katkı sağlayan sektörlerin başında olmaya devam ediyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milli Tarım Projesi"nin hayırlı olmasını dileyerek "Sadık yârimiz olan toprağa hak ettiği değeri vermezsek sadece kendimizin, kendi neslimizin değil, topyekûn insanlığın geleceğini tehdit altına sokmuş oluruz. Toprağa sırtını dönen insan en büyük ihaneti kendisine yapmış olur; çünkü Rabbim bizlere topraktan yaratıldığımızı ve yine toprağa döneceğimizi haber veriyor." diye konuştu.

AKÇAKOCA’DAN İDDİA

Düzce’den toplantıya 122 kişi katılırken, Akçakoca’da bir iddia ortaya atıldı. Toplantıya katılanların hangi kriterler ölçü alınarak belirlendiği sorgulanırken, Akçakoca’dan sadece 4 üreticinin bu özel toplantıya davet edilmesi, ilçe genelinde fındıkla iştigal eden kurum temsilcilerinin davet edilmemiş olması ise manidar karşılandı.

Akçakoca Tarım İlçe Müdürlüğü’nün, Akçakoca Ziraat Odası’nın, fındık üretimiyle ilgili kurulmuş olan derneklerin yöneticilerine söz konusu davetle ilgili bir şey söylenmemiş olması, bazı vatandaşlar tarafından ‘’Düzce’nin ayrımcı uygulamaları devam ediyor’’ serzenişlerine yol açtı. Düzce’nin toplam 18 bin fındık üreticisinin 8 bininin sadece Akçakoca’da olduğunu ifade eden bazı fındık üreticileri, bu durumda Düzce genelinde o toplantıya katılan 122 kişinin en az 50’sinin Akçakoca’dan katılması gerektiğini ifade ettiler.

Ayrıca Düzce’nin birkaç ilçesinin tarım müdürlerinin de katıldığı Beştepe’deki büyük buluşmaya Akçakoca Tarım İlçe Müdürlüğü’nden bir tek kişinin bile davet edilmemiş olmasını, taraflı bir tutum olarak değerlendirdiler. Akçakoca Ziraat Odası Başkanı ve aynı zamanda UFK (Ulusal Fındık Konseyi) yönetim kurulu üyesi Levent Başaran’ın sözkonusu toplantıya davet edilmemiş olmasını ise aymazlık olarak değerlendiren üreticiler, bu denli önemli bir buluşmaya Düzce Tarım İl Müdürlüğü tarafından eş - dost – arkadaş toplantısı gibi adam ayarlanmasına bir anlam veremediklerini sözlerine eklediler.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU