BU KEZ ERKEKLERE YÖNELİK

...

Düzce’de kanser taraması yapan Düzce Kent Konseyi kadın meclisi Sağlık Komisyonu üyeleri bu defa Cuma namazı sonrasında erkeklerde kalın bağırsak kanseri erken teşhisi için kolları sıvadılar. Ayrıca Düzce’ye kanser tedavi merkezi kazandırılması için başlattıkları imza kampanyasına erkeklerden destek istediler.

Yaklaşık 2 yıldır, Düzce’de kanserin önüne geçmek ve kanserli hasta sayısını düşürmek için köylerde mahallelerde İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve KETEM personeli ile birlikte tarama çalışması yapan Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Sağlık Komisyonu üyesi kadınlar, bu defa da Düzce’nin merkezinde, Cedidiye camii önünde tarama yaptılar.

Gezici kanser tarama aracı ile birlikte belediye önüne gelen komisyon üyesi kadınlar, kurdukları standlarda kanserin önemine dikkat çekmeye çalıştılar.

 

 

KETEM’den randevu almak isteyen Düzcelilere de yardımcı olan komisyon üyesi kadınlara, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve KETEM personeli sağlıkçılarda kanser taramasında yardımcı oldular.

Kanser taraması hakkında bilgiler veren Komisyon Üyesi Yasemin Başak; “KETEM ile işbirliği içinde geçen yıldan beri Belediyeye bağlı Kent Konseyinin bir projesi olan kanser taraması çalışmamıza devam ediyoruz. Cuma Cemaatinin kalabalık oluşunu değerlendirerek daha çok insana ulaşmak için çalışıyoruz. Tarama çalışmalarımız her hafta devam ediyor. Her Çarşamba günü ancak taleplere göre bir gün daha ilave ederek taramaları gerçekleştirmeye çalışıyoruz.” Dedi.

Kurulan standa Halk Sağlığı Müdürlüğü ve KETEM sağlıkçıları erkeklerde sık görülen kalın bağırsak kanseri teşhisinde kullanılan kitleri de Düzcelilere dağıttılar. Yapılan çalışma hakkında ise Toplum sağlığı merkezi ve KETEM Doktoru Setenay Altıntaş bilgi verdi.

 “Toplumda 3 kanser taraması yapıyoruz. Bağırsak kanseri için kadın ve erkeklerde 50- 70 yaş arasında, büyük abdest vasıtasıyla kalın bağırsak kanseri taraması yapıyoruz. Kadınlarda 40-69 yaş arasında meme kanseri ve 30-65 yaş arasında rahim ağzı kanseri taraması yapıyoruz. Şu an bu taramaların hepsi KETEM’de ücretsiz olarak yapılıyor. Halkımızı bekliyoruz. Sadece mamografi için randevu gerekiyor. Diğer taramalar için randevuya gerek kalmadan gelip ücretsiz olarak kanser taramalarını yaptırabilirler.”

Sağlık komisyonu üyesi kadınlar ayrıca Düzce’de eksikliği gün geçtikçe daha çok hissedilen ve hastalarında mecburen başka illere gittiği kanser tedavi merkezi kurulması için imza kampanyası başlattılar.

İmza kampanyasının da büyük ilgi gördüğü çalışma hakkında da bilgiler veren Yasemin Başak; “Düzce’de Kanser teşhis ve Tedavi merkezi kurulması için imza kampanyası başlattık. Vatandaşlardan da yoğun ilgi var. Belediyemizden de bize desteklerini bekliyoruz. İmza kampanyası tarama devam ettiği sürece devam edecek” dedi.  

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU