SURİYE’DEN EN BÜYÜK GÖÇÜ TÜRKİYE ALDI

...

İHH Suriye Koordinatörü Mustafa Herem, Düzce’de Cedidiye meydanı ve Anıtpark’ta görülen mültecilerin hepsinin Suriyeli olmadığını savundu, Suriye’ye yapılan yardımları anlatan Herem, 15 temmuz darbesi ile ilgili de çarpıcı bir iddiayı paylaştı.

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Suriye Koordinatörü Mustafa Herem dün akşam televizyonumuzda yayınlanan Gündem Programında Mehmet İbrahimoğlu’nun konuğu oldu.

Henüz 3 gün önce bölgeden dönen Herem, Suriye’nin tamamen yerle bir edildiğini söylerken, nüfusun üçte birinin yurt dışına göç ettiğini belirtti. Suriye’den en büyük göçü alan ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Herem, “ bu dramla en çok yüz yüze kalan Türk insanları” dedi.

Suriye’nin en kilit ülkesi olduğunu ve denge bozulduğu için bataklığa saplandığını belirten Herem, Türkiye’nin hamlelerinin yeterli gelmediğini savundu.

 

 

YAPILMAK İSTENEN FARKLI

Türkiye’deki Suriyelilerin kendi ülkelerinde şartlardan çok daha iyi durumda olduğunu söyleyen Herem, insanların dehşete kapılarak ülkesini terk ettiğini belirtti.

Herem, “ Saldırılar sonrası insanlar dehşete kapılıp sınırlarımıza yığıldılar. Öncüpınar sınır kapısı var Kilis’in hemen karşısında. Yaklaşık 80 bin insan oradan kopup sınıra doğru geldi. Onlar gelirken zaten o bölgede 150 bine yakın kamplarda insanlar da vardı. Onları da tetiklediler, bizim sınırın öbür tarafı curcuna oldu. Devletimiz 3 milyona bakarken elbet o 200 bin insana da bakar. Burada yapılmak istenen, öldürebildiğimizi öldürelim, öldürmediklerimiz kaçacak, alanı boşaltsınlar gitsinler Türkiye’ye, zaten giden bir daha geri gelemiyor. Burada amaç kürt koridoru denilen yer birleşsin.” Dedi.

 

DÜZCE VE BATI’DA HANDİKAP VAR

Düzce’de Suriyeli mültecilere karşı bir handikap olduğunu söyleyen Herem, Cedidiye meydanı Anıtpark’ta her gün gördüğümüz mültecilerin hepsinin Suriyeli olmadığını belirtti.

Herem, “ Kilis’in nüfusu 80 bin, Suriyeli nüfusu 120 bin. Kendi nüfusumuzdan daha fazla insan yaşıyor ama orada öyle bir tepki hissedemiyorsunuz. Biz dolaşırken siz Türk müsünüz diye soruyoruz. Kültürler de birbirine benziyor. Hatay’da 400 bin Suriyeli mülteci var. Buralarda sıkıntı yok. Düzce’de ve batıda bir handikap var. Düzce’de bizim Cedidiye meydanı ve Anıtpark  son 1,5 yıldan beri Düzceli olmayan insanlarla dolu. Halkımızda da Suriyeler Türkiye’ye geliyor algısı olduğu için her Arapça konuşanı Suriyeli diye anlıyoruz. Buradaki insanların bir çoğu BM gözetiminde bulunan insanlar. Türkiye’nin çeşitli illerine gönderiliyor. Daha sonra da BM tarafından başka ülkelere gönderiliyorlar. Önemli bir çoğunluğunu da Iraklılar oluşturuyor. Enteresandır bu Iraklıların büyük çoğunluğu da Hıristiyan. Halkımız haberlerde oradaki katliamları seyrediyor, geliyor buralarda lay lay lom gülen oynayan insanları görüyor, hepsini Suriyeli zannediyor. Bunu fırsat bilen dilenciler de var. Oradan oraya Suriyeli gibi dolaşarak dileniyorlar.” İfadelerini kullandı.

 

1058 TIR YARDIM GİTTİ

Türkiye’de toplanan yardımların Suriye’ye ulaşması konusunda da açıklamalarda bulunan Herem, Reyhanlı’da bulunan koordine merkezinde faaliyetlerini yürüttüklerini, İHH’nın öncülüğünde Suriye’de sivil toplum örgütleri kurulduğunu belirtti.

Herem, “ Şu ana kadar Suriye’ye 1058 adet TIR yardım gönderdik. 900 küsuru geçen 5 yıl içinde gittiydi. 925 adet TIR’ı son 25 gün içinde gönderdik.500’e yakın TIR da bizden geçebilirsiniz haberini beklemede. Bizden başka Kızılay’ın, Diyanet Vakfı’nın, AFAD’ın, Beşir Derneği’nin, Cansuyu’nun, Ülkü Ocaklarının da müthiş yardımları oldu. 650 kişilik bir koordinasyon ekibi var.” Dedi.

 

EĞER DARBE BAŞARILI OLSAYDI…

Suriye’de bir kürt devleti kurulması ile ilgili olarak konuşan Herem, çarpıcı bir iddiada bulundu, 16 temmuz sabahı hayata geçirilmesi planlanan senaryodan söz etti.

Herem, “ Bunların asıl planı, Afrin dediğimiz yerden kuş uçuşu bizim İskenderun limanına 30 kilometre, arada sadece Amanos dağları var.Afrin’le ilgili söyleyeceğim, büyük bir olay yaşandı Türkiye’de 15 Temmuz hadisesi. Eğer başarılı olsaydı, 16 Temmuz’da İskenderun limanına bağlantıyı sağlayabilirlerdi.Büyük planın parçasıydı aslında.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU