GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYON MERKEZİ OLACAK

...

Düzce Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, Teknopark’ın gerçekleştirdiği faaliyetler, girişimcilere sunduğu teşvikler ve yeni yönetim binasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Düzce Teknopark Girişimcilere Önemli Hizmetler Sunuyor

Düzce Teknopark’ın girişimcilere sunduğu destek ve teşviklerle ilgili paylaşımlarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, Teknopark olarak Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi ile ortaklaşa İş Fikri Yarışması, bununla birlikte Startup Weekend Düzce ve Global Girişimcilik Haftası etkinlikleri düzenleyerek girişimciliğin geliştirilmesine katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Girişimcilere sağladıkları hizmetlerden söz eden Şahin, Eğitim alanında; Girişimcilik, İş Planı Hazırlama, Proje Yazma, Fikri Koruma, Danışmanlık alanında; Hukuki Destek, Proje Yönetimi, Destek Programları, Mentörlük alanında; Başlangıç, Şirketleşme, Fon Bulma alanında; Kamu Fon Kaynakları, Yatırımcı Ağları, Fikri Koruma alanında; Patent Ön Araştırması, Buluş Bildirimi, Başvuru Süreçleri ve Ticarileştirme alanında ise Ticari Sır/Know How Transferi, Lisanslama, Satış Devir konularında önemli danışmanlık faaliyetleri yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Akademisyenler Düzce Teknopark’ta Şirket Kurabiliyor

Düzce Teknopark’ın akademisyenlere sağladığı avantajlardan da bahseden Şahin, Düzce Üniversitesi öğretim elemanlarının; Üniversite Yönetim Kurulundan alacakları izin ile yapmakta oldukları veya yapacakları araştırmaların sonuçlarını ticarileştirmek amacıyla, Düzce Teknopark’ta şirket kurabildiğini, kurulu bir şirkete ortak olabildiğini ya da yönetiminde görev alabildiğini dile getirdi.

Teknopark’ta Düzce Üniversitesi öğretim elamanlarına yenilikçi fikirlerini hayata geçirmeleri için özel teşvik uyguladığının altını çizen Şahin, “Bu çerçevede öğretim elemanları tarafından kurulmuş AR-GE şirketlerinin ilk girişimcilik yıllarında karşılaştıkları mali yükü hafifletmek adına öğretim elemanları tarafından kurulan şirketlere %50 kira indirimi uygulanmaktadır. Düzce Üniversitesi akademisyenlerine verilen imkanlara benzer olarak, diğer üniversitelerden gelen ve Düzce Teknopark’ta şirket kurmak isteyen öğretim elemanlarının da bu hizmet ve indirimlerden faydalanması sağlanmaktadır. Ayrıca Düzce Üniversitesi’nin sosyal ve teknik altyapı imkanlarından da indirimli oranlarda yararlanabilme imkanı Düzce Teknopark’ta faaliyet gösteren şirketlere sunulmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Teknopark Yeni Binasının Bir Yıl İçerisinde Hizmete Başlaması Hedefleniyor

İnşaat sürecinin uzun uğraşlar ve toplantılar neticesinde Bölgeye yakışan, kullanışlı bir bina yapma isteği ile şekillendiğini belirten Şahin, bina projesinin tamamlanarak Kamu İhale mevzuatına göre ihalesinin yapıldığını, inşaata ise en düşük teklifi veren üçlü bir konsorsiyum tarafından ilk kazmanın vurulduğunu söyledi. İnşaat süreciyle ilgili detaylı bilgiler aktaran Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, 13,965 m2 inşaat alanına sahip Düzce Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kuluçka ve Yönetim Merkezi binasının, 1 ana blok (A Blok) ve ana bloğa ek olarak yapılacak 6 bloktan oluşacağını ifade etti.

Ana Blok’un zemin betonunun döküldüğünü, demirlerin bağlanma ve yerleştirilmesi aşamasının tamamlanarak temel atmaya hazır hale getirildiğini belirten Şahin, inşaatın bir yıl içerisinde bitirilmesini öngördüklerini dillendirdi. Özkan Şahin, çerçeveli ve perdeli sistem üzerine tuğla, gazbeton ve asmolen döşeme ile oluşturulacak olan yeni Teknopark binasının zemin altında 1 ve zemin üzerinde 3 olmak üzere toplam 4 katlı bir merkez olacağını sözlerine ekledi.

Teknoparkın yeni binasında 160 kiralanabilir ofisin yer alacağı bilgisini paylaşan Düzce Teknopark Genel Müdürü, “Bu ofisler, 10 m2, 30 m2, 45 m2, 60 m2, 100 m2 ve 200 m2 olarak farklı özellikteki firmalara göre tasarlanmıştır. Ayrıca 250 koltuk kapasiteli konferans salonu, her katta 2 adet olmak üzere toplam 8 toplantı salonu, 248 araç kapasiteli kapalı ve açık otoparkı, kullanıma açık terası, restorantı, kafesi gibi tesislerin yanında su deposu, jeneratörü, bina içi asansörü, sığınağı ve ortak deposu ile tam bir kompleks yapı olacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Yeni Teknopark Binası Bölgeye Girişimcilik ve İnovasyonda Birkaç Basamak Atlatacak

Düzce Teknopark Yönetim ve Kuluçka Merkezi binasının, gerek Düzce Üniversitesi’ne gerekse Bölgeye özellikle girişimcilik ve inovasyon alanlarında birkaç basamak birden atlatacağına önemle dikkat çeken Şahin, bina hacminin büyümesi ile güçlenecek ekosistemi sayesinde sektörel çeşitliliğini artıracak olan Teknoparkın, 150’den fazla firmaya teknoloji transfer ofisi hizmetleri, nitelikli ön kuluçka ve sonrasında kuluçka hizmetleri sunacağının müjdesini verdi.

Firma sayısının artması ile Teknoparkın, Bölgenin nitelikli personellerine istihdam sağlayarak üniversiteden mezun olmadan kendi şirketlerinin patronu olmalarına imkan tanıdığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, “İçinde teknoloji kökenli firma ve işletmelerin oluşmasını özendirecek ve büyüyüp gelişmesine destek verecek biçimde tasarlanmış yeni binası ile Düzce Teknopark, ilgili firmalara teknoloji ve işletmecilik becerilerinin transferi konusunda daha nitelikli hizmet verecektir. Tüm bu çalışmaları ile Düzce Teknopark, Ülkemizin kalkınma planları ve hedeflerine uygun çalışmaların gerçekleştirilmesi için önemli imkânlara ve altyapı hizmetlerine fazlasıyla sahiptir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU