ÇETİN: GELECEĞİMİZLE İLGİLİ KAYGI DUYMALIYIZ

..

Düzce Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Hakan Çetin,  Amerikan beyaz kelebeğinin terör saldırısı gibi Düzce’nin dört bir yanını sardığını söyledi. Yığılca’ya kurulacak çimento fabrikası için ise “ Düzce sustu” dedi.

Düzce Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Hakan Çetin geçtiğimiz günlerde yaptığı beyaz kelebek ve çimento fabrikası çıkışının ardından dün akşam ana haber bültenimize konuk oldu. Çetin, iddialarının ayrıntılarını paylaştı, hem Amerikan beyaz Kelebeği hem de Yığılca’ya kurulması planlanan çimento fabrikasının Düzce’nin doğal yapısını bozacağını vurguladı.Çetin beyaz kelebeğin Düzce’nin her yerini sarmasını  “terör saldırısı gibi” şeklinde niteledi.

Çetin, “ Mücadelesi 3 şekilde olabiliyor. Bunlar, Biyolojik, mekanik ve kimyasal mücadeledir. İlk olarak mekanik mücadele yapılması gerekiyor. Tarla sahipleri zarar görmüş dalları kesip, toprağa gömerek veya yakarak bu mücadeleyi yapabilirler. Biyolojik mücadelede, Düzce Üniversitesi bununla ilgili güzel bir çalışma yaptı. Küçük kurt türleri ve böceklerle bunun mücadelesi yapılabiliyor. Eğer ki oran çok arttıysa belli bölgelerde kimyasal mücadele yapılması gerekiyor. En son çare bu olmalıdır. Düzce’de seviye artık Kimyasal Mücadele’ye geldi. Düzce’de komple bir çalışma yapılmalıdır. Aksi halde geleceğimiz ile ilgili kaygılar duymamız gerekiyor. Eskiden Amerikan Beyaz Kelebeğini bazı yerlerde ufak çapta görüyorduk. Fakat artık bir terör saldırısı gibi şehir merkezini sarmış durumdalar.” Dedi.

Düzce’de beyaz kelebekle  ilgili duyarlılık olmadığını savunan Çetin, hiçbir çalışma yapılmadığını, elinden geldiği kadar mücadele eden  Tarım İl Müdürlüğü dışında toplu mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Düzce Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Hakan Çetin, Yığılca’ya kurulması planlanan çimento fabrikası ile ilgili iddialarını da tekrarladı, “ Düzce sustu” dedi.

Çetin, “Meşhur Yığılca arıcılığı diyoruz. Yığılca’da çimento fabrikası var. Oradaki öğretim üyeleri ne kadar emek ve çaba veriler. Ama ne yazık ki Üniversitenin, çimento fabrikası ile ilgili bir sözü yok. Çimento fabrikasının en büyük zararı, oradaki arıcılığa vereceğini bilindiği halde ses yok. Düzce sustu. Bu toplum susmaya başladı. Tek suç Milletvekillerinde demiyorum. Halkın anlatması gerekiyor. Buradaki parti başkanlarına veya gelen bakanlara anlatabilirler. Cumhurbaşkanlığına mail atabilirler.” Şeklinde konuştu.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU