MUHALEFETTEN KUDÜS TEPKİSİ

...

CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan ve Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez birer mesaj yayınlayarak ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanımasını kınadılar. Tozan, bu kararla Filistin Devletinin yok sayıldığını söylerken, Sönmez ise, “Trump’un gücü yetiyorsa, ancak  ABD’nin başkentini değiştirebilir” dedi.

ABD Başkanı Donal Trump’ın İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıdıkları ile ilgili açıklamasına Düzce’deki muhalefet partileri de tepki gösterdi. CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan ve Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez birer mesaj yayınlayarak, ABD’nin bu kararını kınadılar.

 

 

FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ

ABD Başkanı Trump’ın iç siyasetin de zorlandığı ve bu sıkışıklıktan kurtulmak için çırpındığı bir dönemde, Kudüs’ü İsrail başkenti olarak tanırken Filistin’i yok saydığını söyleyen CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan,  partisinin kararını ,  “Müzakereler yoluyla başkenti Doğu Kudüs olacak 1967 sınırlarına dayanan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti ile güvenlikli sınırlar içinde yan yana yaşayacak ve bizim de esasen tanımış olduğumuz İsrail devletine ilişkin çözüm perspektifini desteklemeye devam edecektir.” Şeklinde açıkladı.

Kudüs’ün dinimiz için manevi öneminin büyük olduğunu hatırlatan Tozan,  “Kudüs üzerinden yapılacak her siyasi hamle biz Müslümanları olumsuz etkileyecektir. ABD Başkanı Trump’ın almış olduğu karar kabul edilemez. Hiç şüphesiz ki tek taraflı alınmış bu kararı doğru bulmuyoruz ve tanımıyoruz. Bu kararın bölgede tansiyonu yükseltmesinden endişe duymaktayız. Bizler Filistin halkının haklı davasında yanlarında olmaya devam edeceğiz.” Dedi.

 

KUDÜS KUTSALDIR

Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez ise mesajında,  ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıdığı açıklamasına tepki gösterdi. Sönmez, Trump’ın her yere burnunu soktuğunu söyleyerek Filistin halkının haklı mücadelesini desteklerini ifade etti. Trump’un şimdi yeni bir fitne peşinde olduğunu belirten Sönmez, “ ABD komşumuz Suriye’yi parçalamaya  çalıştı yenildi başaramadı. Suriye’nin kuzeyinde  sınırımız boyunca terör koridoru açmaya çalıştı. Bu oyun da silahlı kuvvetlerimizin müdahalesiyle bozuldu başaramadı. Sürekli kaybeden ve bölgede istediği sonuçları alamayan ABD ve Trump şimdi yeni bir fitne peşindedir. Trump, yıllardır İsrail siyonizmine karşı kahramanca mücadele eden ve topraklarını savunan Filistin Devletinin baş şehri Kudüs’ü sözüm ona İsrail’in başşehri yapmıştır. Trump’un gücü yetiyorsa, ancak  ABD’nin başkentini değiştirebilir.Başka ülkelerin başkentlerini değiştiremez. Kudüs, Batı Asya halklarının kutsalıdır. Kudüs, Filistin’in başkentidir. Kendi çöküşüne çare bulamayan ABD ve Trump her yere burnunu sokmaktadır.Türk Milleti ve Vatan Partisi olarak, Filistin devletinin ve halkının haklı mücadelesini destekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU