OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİNE BÜYÜK İLGİ

..

Düzce Halk Eğitim Merkezi bünyesinde bulunan Okuma Yazma kursunda gencinden yaşlısına bir çok kişi okuma yazmayı öğreniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Okuma Yazma Seferberliği kapsamında da kursa başvurular arttı.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan geçtiğimiz günlerde Türkiye Genelinde Okuma Yazma Seferberliği Başlatmış, Milli Eğitim Bakanlığı da Tüm Türkiye’de Milli Eğitim Müdürlüklerine ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine genelge göndermişti.

Düzce’de de Halk Eğitim Merkezi’nde eğitim öğretim sezonu öncesinde açılan Okuma Yazma kurslarına katılan vatandaşlar da okumayı ve  yazmayı öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

2 kademe üzerinden verilen eğitimlerde 1. Kademe de okuma yazma öğretiliyor. 2. Kademe de ise Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ile Fen ve Teknoloji dersleri veriliyor. Eğitim sonunda verilen belgeler ile kursiyerler ilkokul mezunu oluyor. Ehliyet almak için okuma yazma kursuna gidenler olduğu gibi,  devlet dairelerinde okuma yazma bilmedikleri için zorluk çeken vatandaşlar da bu kurslara ilgi gösteriyor.

Halk Eğitim Merkezi ayrıca, 19 Şubat tarihine kadar Düzce il genelinde saha araştırması yaparak Okuma Yazma bilmeyen kişilerin bulunduğu köylerde de kurs açacak.

Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Hamza Mesut Öztürk, okuma yazma bilmeyenlerin Halk Eğitim Merkezlerine yada köylerinde bulunan en yakın okullara başvurmalarını istedi.

Öztürk, “ Şu anda katılım 5-6-7 kişi oluyor okuma yazma sınıflarımızda. Birkaç gün önce sayın Cumhurbaşkanımızın ve eşi sayın Emine Erdoğan’ın okuma yazma seferberliği başlatması ile birlikte aşırı bir talep ile karşı karşıya kaldık. Gerek telefon gerek halk eğitim merkezine gelerek bireysel başvuru yapanlar oldu. Bizde 5-19 şubat tarihleri arasında alan taraması yapacağız. 5 mart itibari ile kurslarımıza başlayacağız. 1. kademe kurslarımızda okuma yazma öğretiyoruz. 2. kademe kurslarımızda fen ve teknoloji sosyal bilgiler ve matematik ile Türkçe dersleri gösteriyoruz. 1. kademe kursumuz 120 saat ikinci kademe kursumuz 180 saat. Toplamda 3.5-4 ay sürüyor. 1. kademeyi bitiren kursiyerlerimiz ilkokul 2. sınıfı bitirmiş sayılıyor. 2. Kademeyi bitirenler ise 4. sınıfı bitirmiş sayılıyor. O verdiğimiz belge ile ehliyet alabiliyorlar. Genelde taleplerde ehliyet alabilmek için oluyor. 4 ay gibi kısa bir sürede ilkokulu bitirmiş sayılıyorlar. 5-19 şubat tarihleri arasında kayıt alıyoruz. Okuma yazma bilmeyenler varsa kesinlikle kayıt yaptırmalarını bekliyoruz. Buralara gelemiyorlarsa kırsalda yaşıyorlarsa en yakın evlerinin civarındaki okullara başvuru yaparak okullarında ve köylerinde biz kurslarımızı açıyoruz.” Dedi.

Okuma yazma kursuna gelen 57 yaşındaki Zehra Kılıç ve 50 Yaşındaki Zehra Turan ise, okuma yazma bilmediklerinden dolayı yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler, kursun kendilerine çok büyük katkıda bulunduğunu ifade ettiler.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU