TOZAN’DAN BÜYÜK İDDİA

...

CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, satışa çıkarılan 14 Şeker Fabrikasının ABD’de yargılan R.Zarrap yüzünden satıldığını iddia etti.

 

 

Ak Parti’nin  iktidar olduğundan itibaren bir yandan Cumhuriyet kuruluşlarını sattığını diğer yandan ise 80 yılda yapılmayanı yaptık diyerek milleti kandırdığını iddia eden CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan,  “ AKP 80 yılda yapılanları 15 yılda satmıştır. Sıra şeker fabrikalarımıza gelmiştir.” Dedi.

 

TEKEL’İ ALANLAR 10 KATINA SATTI

Tozan, “ Bilindiği gibi AKP’nin sattığı yüzlerce kamu kuruluşumuz vardır ve bir çoğunun temeli Cumhuriyet dönemimize aittir. Satış gerekçesi olarak kurumların zarar ettiği gösterilmektedir. Akp’nin sattığı TEKEL’in 292 milyon dolara satışı gerçekleştirilmiştir. Alan ise 3 yıl sonra 810 milyon dolara satmıştır.810 milyon dolara alanlar ise 2 milyar 100 milyon dolara Tekelin satışını gerçekleştirmiştir. Şimdi ise şeker fabrikalarının zarar ettiğinden bahsedilmektedir oysa ki bu fabrikalar kâr marjı en yüksek kuruluşlarımız arasındadır.” Şeklinde açıklama yaptı.

 

FABRİKA ARSALARI PAHA BİÇİLEMEZ

Şeker fabrikaları yabancı sermayenin eline geçtiğinde birkaç yıl sonra kapatılmayacağının garantisi olmadığını belirten Tozan,  fabrikaların şehirlerin en gözde yerlerinde olup arsalarının paha biçilemeyecek değerde olduğunu, yabancı sermayenin fabrikaları kapatıp yerlerine AVM’ler ve Rezidans inşa etme ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı.

 

ÇİFTÇİMİZİN MAĞDURİYETİ HALKIMIZIN SAĞLIĞI SÖZ KONUSU

Tozan, “ Ülkemizde 450 bin şeker pancarı üreticisi vardır. ABD merkezli firma şeker pancarı üretiminin düşürülmesini talep etmektedir. Amacı genetiği ile oynanmış mısırdan üretilen nişasta bazlı şeker üretimini arttırmaktır. Nişasta bazlı şeker Fransa, Almanya, Hollanda ve İlgiltere gibi ülkelerde yasaklanmıştır. Şeker fabrikalarımızın satışı ile çiftçimiz mağdur olacak halkımızın sağlığı tehlikeye atılacaktır.” Dedi.

 

TİLLERSON ZİYARETİNİN ZARRAP DAVASI İLE ALAKASI VAR MIDIR?

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tıllerson’nun ziyareti sonrası şeker fabrikalarının satışının gündeme geldiğini iddia eden Tozan, “ Bilindiği gibi ABD’de yargılanması süren Reza Zarrap bir çok siyasetçimizin adını vermiş kara para trafiğinin detaylarını anlatmıştır. Zarrap’ın, ABD yargısına verdiği bilgiler sonrası Ülkemiz uluslararası bir ambargoya maruz kalabilir diye endişe duyuyoruz. Zira Zarrap’ın kara para aklama suçu ortadadır ve İran da ambargo delmiştir. Abd, Zarrap’tan elde ettiği bilgiler ile Ülkemize yaptırım uygulatmaya ve yaptırımın karşılığı olarak şeker fabrikalarımızın satışını talep ediyor mu diye sormadan edemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU