Özel Gereksinimli Çocukların Eğitim Süreçleri Anlatıldı

Özel Gereksinimli Çocukların Eğitim Süreçleri Anlatıldı

Özel Gereksinimli Çocukların Eğitim Süreçleri Anlatıldı

Düzce Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı tarafından Çocuk Gelişimi Eğitim Günleri 2 kapsamında düzenlenen “Tüm Paydaşları ile Özel Eğitim” paneli İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Özel gereksinimli çocukların eğitimini konu alan panele; Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serap Bayram, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Fidan Özbey, Düzce Özel Eğitim Anaokulu Müdürü Ülkü Pınar Şahin, Yeşil Düzce Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdür Yardımcısı Lamia Aksu, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serap Bayram, özel eğitime muhtaç çocukların yaşama uyum mücadelesi verdiklerini söyleyerek, onların önündeki engelleri kaldırması, yollarının açılması, yaşam kalitesini arttırılması ve topluma katılımlarının sağlanması gerektiğini ifade etti. Özel eğitimin yetenek avcılığı olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Bayram, özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların yeteneklerinin gelişebilmesi için ortamlar oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Dr. Zeynep Seda Çavuş, Çocuk Gelişimi Programı olarak panelin 2.sini düzenlemekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Düzce Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri ile özel eğitim kurumlarında gerçekleştirdikleri uygulamaları anlatan Çavuş, etkinliğin herkes için faydalı geçmesi temennisinde bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

Oturum başkanlığını Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Dr. Zeynep Topçu Bilir’in yaptığı Panelde; Dr. Öğr. Üyesi Fidan Özbey “Türkiye’de Özel Eğitimde Yaşanan Sorunlar”, Avukat Ali Ulusoy “Özel Gereksinimli Çocuğa Sahip Olmak”, Yeşil Düzce Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdür Yardımcısı Lamia Aksu “Özel Eğitim Kurumlarında Yürütülen Proje Uygulamaları” konu başlıklarında sunum yaparken, Düzce Özel Eğitim Anaokulu Müdürü Ülkü Pınar Şahin ise “Tersine Kaynaştırma Uygulamaları” hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Ülkemizde özel eğitimde yaşanan sorunlarının anlatıldığı panelde; konuşmacılar, özel gereksinimli bir çocuğa sahip olanların yaşadığı süreçleri, özel kurum ve kuruluşlarda öğrencileri hayata nasıl bağladıklarını anlatarak, orta ve ilköğrenim süreçlerinde uygulanması gereken eğitim aşamaları ile anaokulu eğitiminde tersine kaynaştırma uygulama süreçleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Program, Teşekkür belgesi takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.